Podstawowa opieka zdrowotna – organizacja i zmiany - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPodstawowa opieka zdrowotna – organizacja i zmiany - dlaszpitali.pl

Podstawowa opieka zdrowotna – organizacja i zmiany

OPM_6_22_Podstawowa_opieka_zdrowotna_organizacja_i_zmiany_POZfot: iStock

Celem artykułu jest przedstawianie w zarysie organizacji podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce oraz wskazanie ostatnich zmian będących rezultatem wdrażania kolejnej reformy POZ.

Podstawowa opieka zdrowotna to fundamentalny element polskiego systemu ochrony zdrowia, jego wyodrębniony podsystem. Zgodnie z definicją ustawową podstawowa opieka zdrowotna (POZ) stanowi miejsce pierwszego kontaktu świadczeniobiorcy (w rozumieniu Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) z systemem ochrony zdrowia, z wyłączeniem sytuacji, w których świadczeniobiorca znajduje się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (w rozumieniu Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym) lub udzielane są mu świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w ramach którego jest zapewniony dostęp do profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, pielęgnacyjnych oraz rehabilitacyjnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (1).

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r., poz. 1050) określa cele i organizację podstawowej opieki zdrowotnej. Podstawowa opieka zdrowotna ma na celu:

1. zapewnienie opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą i jego rodziną,
  2. koordynację opieki ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp