Praktyczne aspekty ochrony radiologicznej w rentgenodiagnostyce
fot. istock
Pomimo że promieniowanie jonizujące może stwarzać pewne zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, przy zachowaniu właściwych środków ostrożności, czyli przestrzeganiu zasad ochrony radiologicznej, można zminimalizować ryzyko negatywnych skutków jego działania. Należy jednak zwrócić uwagę na podejmowanie w tym celu kompleksowych działań o charakterze organizacyjnym, technicznym i administracyjnym.
Zadaniem ochrony radiologicznej, zgodnie z definicją przywołaną w Ustawie Prawo atomowe, jest zapobieganie narażeniu ludzi i skażeniu środowiska, a w przypadku braku możliwości zapobieżenia takim sytuacjom – ograniczenie ich skutków do poziomu tak niskiego, jak tylko jest to rozsądnie osiągalne, przy uwzględnieniu czynników ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych.
Organizacja ochrony radiologicznej
Organizacja ochrony radiologicznej, także w Polsce, oparta jest na systemie licencjonowania, zgodnie z którym używanie promieniowania jonizującego jest dozwolone tylko w określonych celach, wyłącznie przez osoby do tego upoważnione i w miejscach do tego wyznaczonych oraz zabezpieczonych. Obowiązuje również ograniczanie dawek poprzez wprowadzenie trzech podstawowych zasad, czyli uzasadnienia korzystania ze źródeł promieniowania, optymalizacji ochrony przed promieniowaniem oraz przestrzegania przepisów dotyczących dawek granicznych.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Co zyskujesz dzięki rejestracji?
- dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
- praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
- wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
- pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi
- aktualności prawne oraz profesjonalne interpretacje przepisów
- dostęp do elektronicznych wydań „OPM”