Radioterapia w połączeniu z hipertermią – nowa perspektywa dla pacjentów onkologicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRadioterapia w połączeniu z hipertermią – nowa perspektywa dla pacjentów onkologicznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Radioterapia w połączeniu z hipertermią – nowa perspektywa dla pacjentów onkologicznych

opm-dlaszpitali-radioterapia-hipertermia
fot. iStock

Nowotwory cały czas pozostają jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia. Liczne badania naukowe potwierdziły, że powszechnie stosowaną radioterapię skutecznie wspomaga i uzupełnia hipertermia lokoregionalna, polegająca na kontrolowanym podnoszeniu temperatury w objętości guza.

Osoby zmagające się z nowotworami właśnie zyskały dostęp do tego typu refundowanych zabiegów leczniczych w Affidea Międzynarodowym Centrum Onkologii w Poznaniu.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (luty 2020 r.) w 134 z 183 krajów, które poddano analizie, nowotwory są obecnie pierwszą lub drugą wiodącą przyczyną przedwczesnej śmierci u osób w wieku 30-69 lat. Według WHO przy utrzymywaniu się obecnych trendów czeka nas gwałtowny wzrost zachorowań na raka, a także umieralności z jego powodu – Organizacja prognozuje, że liczba chorych wzrośnie z 14,1 mln w 2018 r. do 21,7 mln w 2030 r. Jak skutecznie z tym walczyć?

Radioterapia czy chemioterapia – to metody już dość dobrze znane, które są powszechnie wykorzystywane w walce z nowotworami. Lekarze i naukowcy cały czas poszukują jednak nowych sposobów na to, by je pokonać. Badania dowodzą, że skutecznym wsparciem w leczeniu radioterapią staja się skojarzenie jej z hipertermią. Taka forma terapii właśnie stała się dostępna dla pacjentów Affidea Międzynarodowego Centrum Onkologii w Poznaniu i to bezpłatnie. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią inwestujemy w polski rynek usług medycznych, w nowe technologie, żeby pacjenci onkologiczni mieli dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, które zwiększą ich szanse w walce z nowotworem. Dlatego też postanowiliśmy zainwestować w specjalistyczną aparaturę pozwalającą na wykonywanie radioterapii skojarzonej z hipertermiąmówi Agnieszka Szydłowska, Dyrektor ds. Radioterapii i Członek Zarządu Affidea.

Hipertermia bazuje na fakcie, że komórki rakowe są wrażliwsze na wysoką temperaturę niż zdrowe tkanki, więc dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu energii cieplnej w całym procesie leczenia można doprowadzić do zniszczenia bądź zahamowania wzrostu zmian nowotworowych. Ta metoda polega na kontrolowanym miejscowym lub uogólnionym podwyższeniu temperatury ciała powyżej jej wartości fizjologicznych. Pacjent jest „podgrzewany” w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu tuż przed otrzymaniem frakcji promieniowania. Warto podkreślić, że zabiegi hipertermii są stosowane jako dodatek i uzupełnienie radioterapii, by podnieść skuteczność prowadzonego leczenia. Właśnie w takiej formule są refundowane przez NFZ i tak też oferujemy je naszym pacjentom – mówi dr n. med. Elżbieta Nowakowska, kierownik zakładu radioterapii Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Poznań.

Nasza poznańska placówka dysponuje specjalistycznym aparatem Celsius TCS, który pozwala wykonywać hipertermię lokoregionalną. Zabieg o charakterze miejscowym, czyli gdy obszar leczenia jest ograniczony do zmiany nowotworowej, trwa od 45 do 60 minut. Podczas niego pacjent leży na komfortowym łóżku podzielonym na 21 identycznych pól – są one wyposażone w 20 wyściełanych segmentów oraz jedną elektrodę. Pozycja elektrody na łóżku może być dowolnie zmieniana w celu jak najlepszego dopasowania do nagrzewanej części ciała. Druga elektroda umieszczana jest na ruchomym ramieniu, dzięki czemu może być ustawiana na dowolnej wysokości. W czasie zabiegu przez obszar ciała pacjenta pomiędzy obiema elektrodami przenika pole magnetyczne. Obie elektrody są pokryte poduszkami wypełnionymi płynem służącym do ich chłodzenia, a ich kształt pomaga w idealnym dopasowaniu do powierzchni ciała pacjenta. W wyniku podniesienia temperatury do 40-41oC w obszarze guza nowotworowego poprawia się mikrokrążenie i ukrwienie, co w konsekwencji doprowadza do lepszego utlenowania tkanki nowotworowej i zwiększenia jej wrażliwości na promieniowanie radioterapeutyczne, któremu poddawany jest organizm w drugim etapie zabiegu. W ten sposób hipertermia w skojarzeniu z radioterapią ma działanie radiouczulające – dodaje dr Nowakowska.

Decyzję odnośnie kwalifikacji do leczenia skojarzonego i zastosowania hipertermii podejmuje lekarz specjalista podczas indywidualnej konsultacji. Efekty leczenia uzależnione są od rodzaju nowotworu, stanu zaawansowania choroby oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dotychczas opublikowane badania potwierdzają poprawę odpowiedzi na leczenie z użyciem radioterapii w skojarzeniu z hipertermią w przypadku raka piersi, czerniaka skóry, nowotworów głowy i szyi oraz raka szyjki macicy.

Hipertermia lokoregionalna jest dobrze tolerowana, nie może być jednak wykorzystana w przypadku pacjentów po przeszczepach szpiku, z rozrusznikiem serca oraz u osób z nadwrażliwością termiczną.

Źródło: mat. prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.