Nowe rozwiązania techniczne i kliniczne współczesnych... - dlaszpitali.pl

Nowe rozwiązania techniczne i kliniczne współczesnych respiratorów

OPM_1_20_NOWE_ROZWIAZANIA_TECHNICZNE_I_KLINICZNE_RESPIRATOROW_wentylacja-mechaniczna
fot. iStock

Artykuł stanowi podsumowanie funkcjonalności współczesnych respiratorów, ze szczególnym uwzględnieniem trybów wentylacji oraz dostosowania wentylacji mechanicznej do stanu klinicznego pacjenta.

Respirator, zwany inaczej „sztucznym płucem”, to urządzenie wspomagające lub zastępujące mięśnie chorego. Prawdopodobnie projekty urządzenia działającego jak respirator sporządził już w XV wieku Leonardo da Vinci. Pierwszego opisu wentylacji przerywanym ciśnieniem dodatnim dokonał Andreas Vesalius w połowie XVI wieku. Pierwszy respirator, działający nieco na innej zasadzie niż współczesne respiratory, opatentowali po epidemii polio w USA w 1928 roku Filip Drinker i Louis Shaw. Bezsprzecznie pierwsze urządzenia naśladujące oddech człowieka były przełomem w medycynie. Z czasem powstawały pomieszczenia, w których gromadzono „żelazne płuca”, gdzie łatwiej było opiekować się tą grupą pacjentów, a personel nabierał doświadczenia. Niewątpliwie oddziały, na których leczono patologię oddechową, były pierwowzorami dzisiejszych oddziałów intensywnej terapii. Postęp technologiczny i rozwój informatyki, jaki dokonał się w ciągu ostatnich dwudziestu lat, przełożył się bezpośrednio na postęp w medycynie. Wpłynął też znacząco na wentylację mechaniczną chorych leczonych na OIT. Zwiększał szansę na przeżycie, a w sytuacjach nagłych – na wyleczenie. Rozwój wentylacj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do strefy wiedzy możliwy jest tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.