Nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych stworzona przez naukowców z Gdańska
– Odjęło mi mowę, zacząłem bełkotać, miałem trudności z utrzymaniem równowagi, twarz mi się wykrzywiła. Chciałem coś mówić, ale było mi bardzo trudno. Powiedziałem tylko „karetkę”. Doktor, który mnie przyjmował, zaproponował leczenie w ramach testowanej terapii dla takich pacjentów jak ja. Gdy to usłyszałem, nie miałem wątpliwości, chciałem wrócić do pracy, być samodzielny. Kiedy doktor zaproponował udział w badaniu, wiedziałem, że to szansa – opowiada pan Edward, uczestnik badania klinicznego, któremu gdańscy lekarze uratowali zdrowie.
Leczenie opracowane w ramach programu STROACT obejmuje nowoczesną farmakoterapię stosowaną przy zamknięciu małych lub średnich tętnic u osób przyjmujących na stałe leki przeciwzakrzepowe.
Jak tłumaczą specjaliści, właśnie u takich osób najczęściej dochodzi do udaru, a jednocześnie najtrudniej jest im pomóc.
Naukowcy z GUMed pracują jeszcze nad projektem WAKE-IN, w której badają inną, tym razem inwazyjną metodę leczenia udaru. Nowego typu trombektomia mechaniczna, w której fizycznie usuwa się skrzep z tętnicy ma być testowana u pacjentów z zakrzepem dużej tętnicy prowadzącej krew do mózgu, u których jednak nie można użyć dzisiejszych metod.
Oba programy uzyskały finansowanie z Agencji Badań Medycznych na łączną kwotę ponad 30 mln zł.
Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Marek Matacz