Nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych stworzona przez naukowców z Gdańska

opm-dlaszpitali-nowatorska-metoda-leczenia-udarow-niedokrwiennych-mozgu

Dzięki pracom zespołu prof. Bartosza Karaszewskiego, kierownika Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstała nowatorska metoda leczenia udarów niedokrwiennych. Z powodzeniem przetestowano ją już u jednego z pacjentów – ustąpiły u niego wszystkie objawy.

U pierwszego na świecie pacjenta leczonego zaproponowanym przez nas schematem, uzyskaliśmy ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu, które uwzględnia tzw. skala NIHSS powiedział prof. Karaszewski.

Jeśli badania wykażą skuteczność, każdego roku do normalnej albo prawie normalnej aktywności życiowej po udarze mózgu powracać będą dodatkowo dziesiątki, a może nawet setki osób w skali takiego kraju jak nasz, a zapewne w takim przypadku standardy te zaimplementowałyby także towarzystwa międzynarodowetwierdzi specjalista, cytowany w komunikacie uczelni.

Jak wyjaśniają badacze, udar mózgu to główna przyczyna niepełnosprawności wśród dorosłych oraz jedna z głównych przyczyn śmierci. Znaczna większość, bo aż 85 proc. to przy tym udary niedokrwienne, w których dochodzi do silnego zwężenia lub nawet zamknięcia tętnicy.

Czytaj też: Krakowscy naukowcy stworzyli nowatorską technologię, która pomoże w leczeniu nowotworów oczu