Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca... - dlaszpitali.pl

Nowa Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

OPM_5_19_pracownia-elektrofizjologii-i-stymulacji-serca
fot. SCCS

26 czerwca 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca została otwarta nowa Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca. W historycznym miejscu, znanym z pierwszych przeszczepów serca profesora Zbigniewa Religi, utworzono salę do zabiegów elektroterapii serca oraz pracownię hybrydową, wykorzystywaną między innymi do zabiegów ablacji i leczenia powikłań procedur elektroterapii.

Pionierskie operacje przeszczepów serca profesora Zbigniewa Religi stanowiły ogromny przełom w historii polskiej medycyny. Przeszczep serca to metoda stosowana wtedy, kiedy terapie farmakologiczne, zabiegowe i urządzenia wszczepialne nie są w stanie znacząco poprawić stanu chorego serca, przede wszystkim w ciężkiej postaci niewydolności serca.

Liczba transplantacji serca od lat stale wzrasta. To ważna część kardiologii i ogromna szansa dla pacjentów, zwłaszcza ze schyłkową postacią niewydolności serca, z nasilonymi objawami i złym rokowaniem. Dążenia kardiologów koncentrują się wokół tego, by jak najdłużej wspierać naturalną pracę serca pacjenta i niwelować objawy chorób. W kontekście zaburzeń rytmu serca, które nierozpoznane, nieleczone lub leczone niewłaściwie, mogą w konsekwencji doprowadzić do niewydolności serca, arsenał terapeutyczny jest imponujący i bogaty. Elektroterapia to ważna dziedzina współczesnej kardiologii, potrzebna coraz liczniejszej grupie pacjentów. Rośnie zapotrzebowanie na zabiegi ablacji, a także na złożone procedury hybrydowe, wykonywane w zabezpieczeniu kardiochirurgicznym – stąd inwestycja Śląskiego Centrum Chorób Serca właśnie w ten profil pracownimówi prof. Piotr Przybyłowski, Dyrektor Medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ablacje, implantacje, ekstrakcje

Epidemia migotania przedsionków i związane z nią udary niedokrwienne mózgu to wciąż duże wyzwanie zdrowotne, ale także społeczne – istotnie większe w kontekście starzejącego się społeczeństwa w Polsce i w Europie. Wyjściem jest dostarczanie pacjentom sprawdzonych rozwiązań z zakresu nowoczesnej, efektywnej i dostępnej diagnostyki oraz terapii arytmii mówi prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.

W nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca znajduje się sala zabiegowa, która będzie wykorzystywana między innymi do zabiegów implantacji urządzeń wszczepialnych, takich jak: stymulatory, kardiowertery-defibrylatory i układy do terapii resynchronizującej pracę serca. Utworzono także salę hybrydową, w której będą wykonywane bardziej złożone zabiegi i procedury, często wymagające zapewnienia zabezpieczenia kardiochirurgicznego.

W pracowni hybrydowej będziemy przeprowadzać między innymi zabiegi ablacji, polegające na znalezieniu i unieszkodliwieniu tkanek serca odpowiedzialnych za nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych. Sala będzie wykorzystywana także do leczenia powikłań zabiegów elektroterapii, a więc na przykład do usuwania elektrod czy całych urządzeń wszczepialnych u pacjentów, u których doszło do infekcji lub uszkodzenia tych układów. Tego typu zabiegi muszą być przeprowadzone w odpowiednim zabezpieczeniu. Dotychczas przeprowadzaliśmy je w Klinice Kardiochirurgii. Konieczność przenoszenia pacjenta oczekującego na zabieg do innej kliniki może wiązać się z niepotrzebnym stresem chorego, dlatego nowa pracownia i lepsze warunki, jakie możemy zaoferować naszym pacjentom, cieszą nas tym bardziejmówi prof. Zbigniew Kalarus, kierownik I Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SCCS w Zabrzu.

Czytaj także: Eksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii