Eksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii - dlaszpitali.pl

Eksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii

opm-kardiologia

Czy dostępność do telemonitoringu urządzeń wszczepialnych jest w Polsce realizowana zgodnie z aktualną wiedzą medyczną? Jaką korzyść kliniczną przynoszą nowe technologie w elektroterapii i elektrofizjologii? Podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dyskutowali o tym, wraz z gronem lekarzy i innych specjalistów ochrony zdrowia, eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Migotanie przedsionków – konieczna personalizacja

W ramach sesji pt. „Odpowiedzi na pytania każdego kardiologa”, eksperci Sekcji Rytmu Serca PTK dyskutowali o najważniejszych aktualnych wyzwaniach w obszarze zaburzeń rytmu serca. Wiele miejsca poświęcono migotaniu przedsionków, arytmii typowej dla wieku podeszłego, ze względu na częstość występowania w starzejącej się populacji Polski często nazywanej epidemią.

Mechanizmy powstawania migotania przedsionków wciąż w wielu obszarach są zagadką. Arytmia ta jest często powiązana z innymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak: niewydolność serca, choroba wieńcowa czy wady zastawkowe. Migotanie przedsionków towarzyszy także cukrzycy i nadciśnieniu tętniczemu – w połączeniu ze schorzeniami cywilizacyjnymi arytmia ta jest szczególnie groźna. W terapii migotania przedsionków najważniejsza jest wczesna diagnoza i leczenie adekwatne do indywidualnego zagrożenia pacjenta. Personalizacja w tym kontekście to ważny temat dyskusji ekspertów, ponieważ nasi pacjenci z migotaniem przedsionków są coraz starsi i częściej mają liczne schorzenia towarzyszące. Zastosowanie w każdym przypadku tego samego schematu leczenia nie będzie więc tak samo efektywne. Terapia musi uwzględniać wiele czynników, a dodatkowo coraz częściej: indywidualne preferencje pacjenta, jego styl życia i oczekiwania wobec terapii. Decyzja o wyborze najlepszej metody leczenia jest często podejmowana w oparciu nie tylko o zalecenia i najnowsze dostępne możliwości, ale także w ścisłej współpracy z pacjentemmówi dr hab. med. Maciej Sterliński, prof. Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj także: Nowoczesne i spersonalizowane leczenie arytmii