Eksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Eksperci PTK o nowych technologiach w leczeniu arytmii

Telemonitoring – potrzebne zmiany w systemie

Systemy zdalnie monitorujące pracę serca pacjenta ze wszczepionym urządzeniem kardiologicznym zmniejszają koszty opieki specjalistycznej, dają chorym poczucie bezpieczeństwa i poprawiają jakość ich życia.

Niestety, nie są dostępne dla wszystkich pacjentów, którzy mogliby odnieść największą korzyść z tej formy opieki kardiologicznej. Największym wyzwaniem jest dostęp do metody i regulacje systemowe. Dziś telemonitoring urządzeń wszczepialnych realizują we własnym zakresie poszczególne ośrodki, które w całości zajmują się organizacją opieki nad pacjentem, kontrolą urządzeń, monitorowaniem raportów wysyłanych przez system i – w razie potrzeby – organizacją interwencji w przypadku wystąpienia niepokojących alertów. W każdym przypadku mogą pojawić się potencjalne różnice w procesach organizacyjnych, dlatego zwiększenie dostępności urządzeń i systemowa organizacja opieki w zakresie telemonitoringu urządzeń wszczepialnych jest jednym z priorytetów opieki kardiologicznej. Dzisiejsza dyskusja ekspertów na temat zakresu odpowiedzialności poszczególnych podmiotów w kontekście opieki telemedycznej pomoże wypracować rozwiązania, które powinny stać się docelowo obowiązującym standardem terapeutyczno-administracyjnymmówi dr hab. n. med. Andrzej Przybylski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przewodniczący-elekt Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Nowe technologie – stawiajmy na efektywność

Elektroterapia i elektrofizjologia serca to dziedzina rozwijająca się w imponującym tempie. Światowe nowości z tej dziedziny kardiologii w krótkim czasie obecne są także w Polsce, gdzie polscy eksperci wdrażają je i na bieżąco oceniają ich efektywność.

Tak było w przypadku podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD), stosowanego w naszym kraju już od 2014 roku, czyli zaledwie dwa lata od momentu certyfikacji tego produktu przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych. Również stymulacja serca za pomocą rozruszników bezelektrodowych została wprowadzona do Polski praktycznie jednoczasowo z krajami Europy Zachodniej. Inne nowe technologie to na przykład kamizelka defibrylująca – niestety obecnie, po zakończeniu międzynarodowego programu badawczego, niedostępna (prace nad jej pilotażową dostępnością w Polsce trwają). Rozwija się przeżywająca swój renesans metoda stymulacji pęczka Hisa, którą zastosowano już u ponad 600 polskich pacjentów. W Polsce wprowadzana jest także metoda leczenia niewydolności serca poprzez modulację jego kurczliwości, prowadzona z zastosowaniem specjalnych stymulatorów (CCM). Przeprowadzono już blisko 30 implantacji takich urządzeń wymienia dr hab. med. Maciej Kempa.

Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK, dostrzegając i promując konieczność wprowadzania nowych technologii, we współpracy z wybitnymi ekspertami, systematycznie przygotowuje i publikuje dokumenty mające przybliżyć nowości polskim kardiologom, a także wskazać na możliwości ich wdrażania do praktyki klinicznej z uwzględnieniem specyfiki warunków polskich.

Źródło: mat. prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.