Nadzór nad dawkami i ich optymalizacja dla pacjenta - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNadzór nad dawkami i ich optymalizacja dla pacjenta - dlaszpitali.pl

Nadzór nad dawkami i ich optymalizacja dla pacjenta

OPM_3_23_Ryszard_Kowski_DAWKI_DLA_PACJENTA_iStock-134574911fot. iStock

Nadzór nad dawkami polega przede wszystkim na rejestracji dawek, na jakie narażeni są pacjenci podczas wykonywanych procedur diagnostycznych lub zabiegowych.

Tocząca się od kilku miesięcy dyskusja dotycząca jakości w opiece zdrowotnej budzi wielkie emocje. Niewątpliwie „jakość” jest niezwykle ważną sprawą, ale czy zawsze musi być „najwyższa”? Wielkie emocje budzą się też za każdym razem, gdy mówi się o promieniowaniu jonizującym. Od razu nasuwa się nieodłączne skojarzenie „ochrona radiologiczna”, czyli, w potocznym rozumieniu, wyeliminowanie narażenia na promieniowanie lub w ostateczności jego malutka dawka. Czy zawsze jest to właściwa droga?

Niezależnie od tego, czy i kiedy pojawi się nowa ustawa o jakości w ochronie zdrowia, stosowanie promieniowania jonizującego i zasady, jakie powinny być zachowane przy jego użyciu w celach medycznych, są już ustalone i objęte ściśle określonymi zapisami. Rozdział 3a Ustawy Prawo atomowe tego właśnie obszaru dotyczy. Jak mantra powtarzane są tam słowa „uzasadnienie” i „optymalizacja”. Zastanówmy się chwilę nad „uzasadnieniem”. Czemu jest ono takie ważne? Bo przy zastosowaniach medycznych nie istnieje pojęcie „dawka graniczna”. Jest ona określona dla tzw. ogółu ludności. Jest określona dla osób pracujących w warunkach narażenia na promieniowanie, ale nie istnieje w radiologicznych procedurach medycznych. Jeśli stan pacjenta, konieczność uzyskania informacji użytecznych w postępowaniu z pacjentem, konieczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp