Zapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi - dlaszpitali.pl

Zapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (TA-GvHD)

LAM_3_19_badania_i_wyniki_ZAPOBIEGANIE_PRZETOCZENIOWEJ_CHOROBIE_iStock_956478348Fot. iStock

Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi, jednak żadna z nich nie okazała się skuteczna w profilaktyce TA-GvHD.

Ze względu na to, że leczenie poprzetoczeniowej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi okazało się nieskuteczne, konieczne stało się podjęcie działań profilaktycznych, których celem było ograniczenie ryzyka wystąpienia TA-GvHD. Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi. Metody te polegały na: usuwaniu kożuszka leukocytarno-płytkowego, przemywaniu roztworem soli fizjologicznej komórkowych składników krwi lub przechowywaniu ich w stanie zamrożenia. W celu zapobiegnięcia TA-GvHD próbowano zastosować filtry antyleukocytarne, ale okazało się, że nawet filtry najnowszej generacji stosowane do usuwania leukocytów, które skutecznie zapobiegają alloimmunizacji i gorączkowym reakcjom poprzetoczeniowym, pozostawiają około 106-108 limfocytów w preparacie i nie zabezpieczają biorcy przed wystąpieniem TA-GvHD. Opisano przypadek TA-GvHD, który wystąpił u 67-letniej Japonki z rozpoznaniem chłoniaka, pomimo tego, że pacjentce przetaczano ubogoleukocytarne składniki krwi. Żadna z powyżej wymienionych metod nie okazała się zatem skuteczna w profilaktyce TA-GvHD [1].<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

• dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi