Zapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi - dlaszpitali.pl

Zapobieganie poprzetoczeniowej chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (TA-GvHD)

LAM_3_19_badania_i_wyniki_ZAPOBIEGANIE_PRZETOCZENIOWEJ_CHOROBIE_iStock_956478348Fot. iStock

Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi, jednak żadna z nich nie okazała się skuteczna w profilaktyce TA-GvHD.

Ze względu na to, że leczenie poprzetoczeniowej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi okazało się nieskuteczne, konieczne stało się podjęcie działań profilaktycznych, których celem było ograniczenie ryzyka wystąpienia TA-GvHD. Próbowano różnych metod usunięcia limfocytów z przeznaczonych do przetoczenia składników krwi. Metody te polegały na: usuwaniu kożuszka leukocytarno-płytkowego, przemywaniu roztworem soli fizjologicznej komórkowych składników krwi lub przechowywaniu ich w stanie zamrożenia. W celu zapobiegnięcia TA-GvHD próbowano zastosować filtry antyleukocytarne, ale okazało się, że nawet filtry najnowszej generacji stosowane do usuwania leukocytów, które skutecznie zapobiegają alloimmunizacji i gorączkowym reakcjom poprzetoczeniowym, pozostawiają około 106-108 limfocytów w preparacie i nie zabezpieczają biorcy przed wystąpieniem TA-GvHD. Opisano przypadek TA-GvHD, który wystąpił u 67-letniej Japonki z rozpoznaniem chłoniaka, pomimo tego, że pacjentce przetaczano ubogoleukocytarne składniki krwi. Żadna z powyżej wymienionych metod nie okazała się zatem skuteczna w profilaktyce TA-GvHD [1].<...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp