Masterplan w procesie planowania dużych inwestycji medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMasterplan w procesie planowania dużych inwestycji medycznych - dlaszpitali.pl

Masterplan w procesie planowania dużych inwestycji medycznych

OPM_4_23_Michal_Grzymala-Kazlowsk_MASTERPLAN_DUŻE_INWESTYCJE_MEDYCZNE_FOT_5fot. arch. autora

Obecnie zamówienia publiczne związane z projektowaniem, budową i modernizacją szpitali stają się coraz bardziej złożone i wymagające. W takim kontekście wykorzystanie masterplanu powinno być niezbędne dla zamawiających, którzy chcą stworzyć funkcjonalne i efektywne szpitale.

Definicja słowa „masterplan” nie występuje w słowniku języka polskiego PWN, nawet na Wikipedii nie dowiemy się, co to słowo znaczy (poza tym, że jest to nazwa niemieckiego zespołu muzycznego). Masterplan definiuje dużo lepiej słownik Cambridge: masterplan – „an organized set of decisions made by one person or a team of people about how to do something in the future1 (zorganizowany zestaw decyzji podjętych przez osobę lub zespół decydujących, jak zrobić coś w przyszłości). Polska strona definicje.pl przywołuje całkiem dobre tłumaczenie tego terminu – „MASTERPLAN – strategiczny plan rozwoju”2.

Metodologię tworzenia masterplanu dla inwestycji medycznych autor niniejszego artykułu poznał na podyplomowych studiach projektowania szpitali na wydziale architektury KU Leuven w Belgii. Opracowana przez profesora architekta Jana Delrue’a metodologia tworzenia optymalnych funkcjonalnie szpitali opierała się na stworzeniu w pierwszym etapie pracy nad projektem szpitala właśnie masterplanu.

Był to graficzny zapis układu funkcjonalnego przyszłego szpitala, z uwzględnieniem etapowania i rozwoju placówki m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp