Należy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNależy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej - dlaszpitali.pl
Reklama

Należy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej

OPM_6_20_informatyzacja_NALEZY_ZWIEKSZYC_UDZIAL_NOWOCZESNYCH_KANALOW_KRZYSZTOF_GROYECKI
fot. archiwum K. Groyeckiego

Rozmowa z Krzysztofem Groyeckim – wiceprezesem zarządu Asseco Poland

Paulina Prencel: Pandemia nie odpuszcza. Listopad to czas eskalacji zachorowań. Co dziś jednostki ochrony zdrowia mogą zrobić, jakie systemy wdrożyć, aby zadbać o swoich pacjentów oraz personel?

Krzysztof Groyecki: Teleporada, e-rejestracje, narzędzia mobilne dla pacjentów, jak na przykład Informacje Medyczne, to dziś bardzo ważne rozwiązania. Placówki powinny zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej, jak np. Medyczne Portale Informacyjne czy e-usługi, w kontakcie z pacjentem. Umożliwiają one zdalne realizowanie świadczonych usług, a co najważniejsze – docieranie w ten sposób do pacjentów pozostających w domach.

Oczywiście nie należy zapominać o bazie, czyli różnych funkcjonalnościach wynikających z integracji z rozwiązaniami publicznymi, jak np. e-receptą, sprawdzaniem informacji o kwarantannie pacjenta, e-zwolnieniami czy wkrótce e-skierowaniami. Nasze systemy zasilają tzw. rejestry covidowe prowadzone przez instytucje publiczne. Te wszystkie działania, wspierane dostępem do elektronicznej dokumentacji medycznej, powodują, że obecnie jednostki mają nieporównywalnie większe możliwości radzenia sobie w sytuacji ograniczonego kontaktu bezpośredniego niż miałyby jeszcze rok czy dwa lata temu.

Jakie korzyści płyną z tych wdrożeń dla lekarza, a jakie dla pacjenta?

Dla pacjenta to przede wszystkim ograniczenie niepotrzebnych wizyt, czyli kontaktów z innymi chorymi w poczekalniach czy w drodze do jednostki medycznej. To wygoda zdalnej rejestracji i dostępu do dokumentacji. To przedłużenie recepty bez wizyty w jednostce czy otrzymanie komunikatu o wystawieniu tej recepty. To wreszcie możliwość zarządzania, planowania, a przede wszystkim współudziału w procesie leczenia także z domu, czyli z miejsca, w którym pacjent czuje się pewnie i swobodnie.

Korzyścią dla personelu medycznego jest ograniczenie wizyt tylko do tych naprawdę niezbędnych, przyśpieszenie kontaktu z pacjentem i uproszczenie dostępu do szerszego zakresu danych. Zaletą jest również możliwość uzyskania dostępu do większej ilości informacji o pacjencie, co ma istotny wpływ na skuteczniejsze leczenie. Niezwykle istotne jest również zmniejszenie prawdopodobieństwa zarażenia się, a co za tym idzie, większa dostępność usług dla pacjentów.

Jednym z problemów ostatnich lat są nieodbywające się wizyty. Kłopotliwe jest zarówno nieodwoływanie przez pacjentów, którzy nie pojawiają się o wyznaczonej godzinie, z drugiej, przekładanie wizyt przez szpitale czy przychodnie. Czy można usprawnić ten proces?

Jednostki ochrony zdrowia mogą już obecnie stosować szeroki wachlarz przypomnień i alertów wysyłanych do pacjentów. Dodatkowo mogą czerpać z tego korzyści dla siebie, udostępniając proste sposoby poinformowania placówki o rezygnacji z wizyty (np.: zwrotny SMS z odwołaniem wizyty). Niestety, każdy taki alert można zignorować, co w przypadku świadczeń finansowanych przez NFZ w żaden sposób nie jest odnoszone do pacjenta. Rozwiązaniem mogą być tu zmiany systemowe wiążące niewykorzystanie zamówionych świadczeń z ich dostępnością w przyszłości lub wprowadzenie mechanizmu współfinansowania. Nie bez znaczenia jest też rola edukacji pacjentów i podzielenie się odpowiedzialnością za tę część procesu, na który pacjenci mają wpływ.

Czytaj także: Powstał projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.