Praktyczne aspekty wyposażania zakładów radiologii i diagnostyki obrazowej oraz zakładów radioterapii onkologicznej w aparaturę medyczną

OPM_3_22__OCHRONA_RADIOLOGICZNA_W_RENTGENODIAGNOSTYCE_iStock-1074166394fot. istock

Pierwszym krokiem w wyposażaniu zakładu radiologii i diagnostyki obrazowej jest dokładne określenie potrzeb i wymagań. Należy przeprowadzić analizę rodzaju wykonywanych badań, liczby pacjentów, dostępnych zasobów finansowych oraz przestrzeni fizycznej. W oparciu o te informacje można ustalić, jakiego rodzaju sprzęt medyczny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce wydaje się co roku około 4 mld zł na zakup sprzętu medycznego. W 2020 roku na ten cel przeznaczono około 3,7 mld zł. Kwota ta obejmuje wydatki na zakup sprzętu medycznego dla placówek publicznych, w tym szpitali, przychodni, poradni, a także prywatnych placówek medycznych. Warto zaznaczyć, że koszty zakupu sprzętu medycznego są znacznie zróżnicowane w zależności od rodzaju sprzętu oraz jego specyfikacji.

Co więcej, w tym roku ogłoszono pierwsze konkursy w ramach Funduszu Medycznego. Fundusz Medyczny jako mechanizm finansowy powstał na mocy Ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym. Został on powołany do życia z inicjatywy prezydenta RP, a we współpracy z ministrem zdrowia. W ramach Funduszu Medycznego wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej (w którym zawarto finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych), modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz subfundusz terapeutyczno-innowacyjny. Wg danych podawanych przez Ministerstwo Zdrowia celem su...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp