Czy sterylizować materiał opatrunkowy i bieliznę operacyjną w centralnej sterylizatorni? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCzy sterylizować materiał opatrunkowy i bieliznę operacyjną w centralnej sterylizatorni? - dlaszpitali.pl

OPM_3_23_Danuta_Broncel-Czekaj_CZY_STERYLIZOWAC_W_CENTRALNEJ_STERYLIZATORNI_iStock-547422364fot. istock

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w krótkim czasie wprowadzono do podmiotów leczniczych nie tylko na bloki operacyjne, ale także oddziały i poradnie barierową bieliznę jednorazową oraz dostosowano procedury postępowania, co niewątpliwie wpłynęło na zwiększenie bezpieczeństwa dla pacjenta i personelu.

Centralna sterylizatornia w podmiotach leczniczych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, zapewnia stałe zaopatrzenie w materiały sterylne dzięki wyposażeniu w urządzenia do wyjaławiania: sprzętu, aparatury, narzędzi, bielizny operacyjnej, materiałów opatrunkowych i innych elementów tego wymagających, w tym dezynfekowania wózków i pojemników służących do transportu materiałów poddawanych procesowi sterylizacji (1). Tyle mówi przepis prawny, natomiast dalej w tym rozporządzeniu określa się, że w części czystej będzie odbywać się suszenie zdezynfekowanych narzędzi i aparatury oraz przeglądanie i składanie bielizny operacyjnej, pakietowanie zestawów operacyjnych i zabiegowych, załadunek przygotowanych wsadów do sterylizatorów, gromadzenie narzędzi fabrycznie nowych, tworzenie i archiwizacja dokumentacji procesów, a pakietowanie narzędzi i bielizny ma być rozdzielone. Celem takiego wydzielenia pomieszczeń do pakietowania narzędzi i osobnego do bielizny operacyjnej jest zapobieganie migracji pyłu z bielizny op...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp