Co dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii? - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCo dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii? - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Co dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii?

Podsumowanie

Logika nakazuje przystąpić do przygotowań PRZED zaistnieniem problemu. Jednak w myśl zasady − mądry Polak po szkodzie – obecnie szkoda już się stała.

Odpowiednie przygotowanie oczywiście kosztuje i kosztować będzie, z tym że wcześniej można się przygotować bardziej racjonalnie i niekoniecznie drożej, co najlepiej widać, obserwując niedawne zamieszania z maseczkami, respiratorami, brakiem pielęgniarek i skandalicznym brakiem testów oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Według mnie należałoby w dużej mierze przywrócić obowiązujący w 2005 roku Dziennik Ustaw, z niewielkimi modyfikacjami. Był on przygotowany przez ludzi znających zarówno przepisy, jak i informacje konieczne do prawidłowego pod kątem funkcjonalności jednostek zdrowia procesu projektowego. Należy zmodyfikować obecne przepisy, rozszerzając je co najmniej o przepisy wyżej wymienionego dziennika, dotyczące chorób zakaźnych.

Należy również przeanalizować kwestię powiązanej sieci szpitali, ale z myślą o oddziałach zakaźnych i łatwości ich dostosowania w razie konieczności, a także zabezpieczyć powierzchnię pod ewentualną szybką budowę szpitali modułowych, wraz z możliwością zapewnienia im mediów.

Warto byłoby przywrócić kontrolę departamentu inwestycji Ministerstwa Zdrowia (lub innego o analogicznych uprawnieniach) nad przygotowaniem wielkich, kosztownych inwestycji medycznych. Jak stwierdziłam wcześniej − na przykładzie ostatnich dużych inwestycji można zauważyć, że kontrola nad nimi kończy się w najlepszym wypadku na władzach wojewódzkich, które z reguły w swoich strukturach nie mają odpowiednich specjalistów w tej dziedzinie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.