Co dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii? - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCo dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii? - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Co dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii?

A co w przepisach i wytycznych dotyczących samego projektowania?

Mam na myśli Wytyczne projektowania tych działów zakładów służby zdrowia, które są szczególnie istotne z punktu widzenia epidemiologa, a więc: oddziały zakaźne, SOR-y, izby przyjęć, Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

No i tu się zaczynają problemy.

Jako osoba mająca 50-letnie doświadczenie zawodowe, posiadam możliwość śledzenia zmian zachodzących w przepisach i wytycznych w okresie co najmniej ostatnich 20 lat, więc mogę stwierdzić jak poniżej.

Od lat 90. ubiegłego wieku kolejne rządy − nie dość, że straciły jakąkolwiek kontrolę nad procesem projektowania obiektów służby zdrowia finansowanych z budżetu, to systematycznie obniżają, bez widocznej oceny konsekwencji tego postępowania, wymogi dla obiektów medycznych.

Przykład pierwszy − pierwotna wersja rozwiązania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego szczebla podstawowego, tzw. SOR III, w której to miałam zaszczyt uczestniczyć u boku profesora Juliusza Jakubaszki, powstała w 1997 roku, a w ślad za nią poszły przepisy wykonawcze.

Według kolejnych i obecnych przepisów pod względem funkcji SOR wrócił stopniowo do poziomu i roli dawnego zespołu pomocy doraźnej, potocznie zwanego pogotowiem ratunkowym.

Nikt nie zrealizował przy żadnym ze znanych mi SOR-ów prawidłowej komory dekontaminacyjnej, redukując ją do poziomu łazienki dla zawianych pacjentów, prawdopodobnie nie rozumiejąc przeznaczenia tego pomieszczenia. Brak też założeń rozróżnienia między skażeniem biologicznym i chemicznym, co wpływa na ostateczne wykończenie i wyposażeni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.