Nowoczesny blok operacyjny. Część IV – systemy integracji sal operacyjnych - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesny blok operacyjny. Część IV – systemy integracji sal operacyjnych - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowoczesny blok operacyjny. Część IV – systemy integracji sal operacyjnych

Integracja i przesyłanie obrazów z urządzeń

Drugim elementem tworzącym systemy integracji jest zarządzanie sygnałem WIDEO i AUDIO na sali operacyjnej. Kamery laparoskopowe, endoskopowe, kamery z pola operacyjnego, kamery dookólne, urządzenia obrazowania (ultrasonografy, ramię C i inne) generują sygnał wideo, który według oczekiwań operatorów musi być widoczny podczas wykonywania procedury na monitorach, prawidłowo umieszczonych w zakresie oczu ustawionej bez wysiłku głowy chirurga. Obraz musi być najlepszej możliwej jakości i wyświetlany z bardzo małym opóźnieniem, niewpływającym na wykonywane ruchy i podejmowane decyzje. Obraz może być wyświetlany również dla asysty, pozostałych członków zespołu, osób szkolących się, studentów.

Współpracujące ze sobą urządzenia muszą dawać sygnał zrozumiały dla systemu integracji, który to system przekaże na monitory wybrane przez użytkownika. Materiał wideo powinien mieć także możliwość zapisania (przekazania do zapisania). Dobrze jest rozważyć na etapie projektowania wymagania przestrzeni dyskowej, zabezpieczyć odpowiednie serwery do jej gromadzenia. Nowoczesne systemy będą wspierać użytkownika w zarządzaniu materiałem w celu skompresowania jego objętości, zapisywania momentów wrażliwych, koniecznych do zapamiętania, zaznaczonych przez operatora w czasie zabiegu, ale także tych odbiegających od przewidzianego scenariusza i wymagających uwagi, jak krwawienia, nieszczelności i inne. Odpowiednio „otagowane” materiały są w przyszłości łatwe do odnalezienia, na przykład w celach szkoleniowych. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na wprowadzenie niezbędnej anonimizacji przed potencjalnym wykorzystaniem materiału, zgodnie z wymaganiami prawa zapisuje także dostęp, zapisywanie i wszystkie zmiany. Pozwala na dostęp zdalny z zachowaniem pełni bezpieczeństwa dla wrażliwych danych.

Prowadzenie wideoszkoleń

W przypadku konieczności prowadzenia szkoleń poza salą operacyjną należy na etapie projektowania przewidzieć możliwość przekazu sygnału do wyznaczonego pomieszczenia szkoleniowego, a także możliwość wysłania go poza szpital do sal wykładowych czy streamingu podczas konferencji. Takie możliwości pozwalają na rozwój ośrodka i podnoszenie jego rangi. Przekaz z sali operacyjnej do sal szkoleniowych pozwala na zmniejszenie liczby osób na sali operacyjnej, komfortowe oglądanie zabiegów na żywo, daje możliwość jednoczasowej analizy i zadawania pytań przez uczestników szkolenia bez przeszkadzania w pracy zespołu operacyjnego. To duże ułatwienie i istotna poprawa jakości procesu kształcenia z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta i komfortu personelu.

Przy szkoleniach zdalnych do rozważenia pozostaje kwestia streamingu, poza sygnałem wideo, sygnału audio oraz jedno- lub dwukierunkowość takiego sygnału. Jeżeli przewiduje się potrzebę pokazania odbiorców zespołowi operacyjnemu lub konieczne jest zapewnienie możliwości zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi, takie rozwiązania muszą być zaimplementowane w systemie wcześniej. Współczesne systemy integracji pozwalają także na wprowadzanie zaznaczeń na obrazie wideo, umożliwiając rozwianie wątpliwości lub podkreślenie istotnych elementów.

Przekazywanie obrazu z sali operacyjnej

Ciekawym i z powodzeniem wykorzystywanym rozwiązaniem jest przekaz obrazu z kamer poglądowych każdej sali operacyjnej na monitorach przemysłowych w obrębie traktów i pomieszczeń socjalnych bloku operacyjnego. Takie zestawienie obrazów ze wszystkich sal pomaga łatwo zorientować się co do zajętości sal, etapu zabiegu, obecności poszczególnych osób zespołu, czasami nawet szybkiej reakcji na nieprzewidziane zdarzenia. Koronnym przykładem jest przeniesienie odpowiedzialności za śledzenie końca procedury na zespół salowych i wkraczanie na salę operacyjną zaraz po wyjeździe pacjenta w celu skrócenia czasu potrzebnego na przywrócenie sali do użytkowania przed kolejną procedują – ORTT (z ang. operating room turnover time).

Wybór elementów systemu integracji zależeć będzie od użytkownika, jednak każdy z tych systemów wymaga do swojego działania urządzeń (jednostki sterującej) i okablowania, które musi być przewidziane na etapie projektowania. Niezbędne wyposażenie może znajdować się w sali operacyjnej lub poza nią w szafach sterowniczych lub szafach rakowych. Monitor sterujący systemem może być zainstalowany w ścianie i/lub na wysięgniku, także z możliwością użytkowania po założeniu sterylnej osłony w obrębie operacji przez instrumentariuszkę. Użytkownik musi być świadomy konieczności instalacji dodatkowych elementów wyposażenia, które należy przewidzieć w otoczeniu sali operacyjnej.

Czytaj też: Nowoczesny blok operacyjny. Część II

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.