Kielecki UJK: nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Kielecki UJK: nowoczesne Centrum Symulacji Medycznej

Sale zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny: wysokiej klasy symulatory dorosłego, dziecka, noworodka, fantomy – wcześniaka, położniczy, ginekologiczny, porodowy, zabiegowe. Są też łóżka porodowe, inkubatory, wózki reanimacyjne, respirator, aparaty do EKG i KTG oraz system audio-video.

Studenci podczas zajęć i wykonywania powierzonych im zadań, są zdalnie monitorowani przez swoich nauczycieli.

Kolejne etapy realizacji projektu – część z nich jest już realizowana – to m. in. szkolenia dla kadry dydaktycznej i przygotowanie praktyczne scenariuszy symulacji. Projekt obejmuje także tzw. program standaryzowanych pacjentów, który zakłada zatrudnienie osób przygotowanych do odgrywania roli pacjentów na potrzeby uczelnianych zajęć i egzaminów. Takie osoby będą brały udział w zajęciach z przedmiotów: wywiad i badanie fizykalne, pielęgniarstwo pediatryczne (gdzie będą odgrywały role rodziców dzieci), pielęgniarstwo psychiatryczne.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych powstało w ramach projektu „SIMED – symulacja w kształceniu pielęgniarek i położnych – program rozwojowy UJK w Kielcach” w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój” na lata 2014-2020. Koszt realizacji przedsięwzięcia (tzw. wydatki kwalifikowalne) to ok 4,2 mln zł, z czego ok. 85 proc. stanowią fundusze Unii Europejskiej.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu funkcjonuje na kieleckiej uczelni od 2005 r. Kształci studentów kierunku lekarskiego (od października 2015 r.), pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, kosmetologii, dietetyki, wychowania fizycznego. Na wydziale w przyszłości powstanie centrum symulacji medycznych dla kierunku lekarskiego.

Od 1 listopada wydział będzie funkcjonował pod nazwą Collegium Medicum UJK. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.