Projekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym? - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProjekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym? - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Projekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym?

Przy operacjach małoinwazyjnych, gdzie pole operacyjne znajduje się wewnątrz pacjenta, założenia nawiewu laminarnego pozostają dalekie od ideału, pozostawiając oddalony stolik instrumentariuszki poza nawiewem, a skutecznie wychładzając głowy i karki operatorów.

Na załączonych przykładach widać, że projekt tak wrażliwego obszaru jakim jest blok operacyjny, może stanowić nie lada wyzwanie lub źródło niekończących się konfliktów. Zawsze może być zbyt duże zagęszczenie osób na sali operacyjnej, operatorzy będą się nachylać nad pacjentem, wstawiać czasze lamp operacyjnych w pole, zbyt grubo będą się ubierać, wymagając chłodzenia sali, a to będzie generować ryzyko wychładzania pacjenta. Operacje trwają zbyt długo i wprowadzamy coraz więcej sprzętu w obszar zabiegu.

Klimat w Polsce może także nie sprzyjać podczas ustalania założeń dla układu HVAC. Lata są zbyt gorące, zimy zbyt chłodne, wilgotność bywa bardzo wysoka, a zapylenie okresowo zaburza pracę filtrów.

W obrębie bloku operacyjnego spotyka się codziennie odmienne wymagania dotyczące utrzymania temperatury w pomieszczeniach. Pozostawienie zbyt dużej swobody użytkownikowi w sterowaniu parametrami nie jest także zbyt rozsądne. Należy poszukiwać rozwiązań zapewniających maksymalny komfort dla każdej ze stron z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjenta.

Zbyt wysokie temperatury to nie tylko brak komfortu, to także ryzyko popełnienia błędu, a w czasie operacji należy je ograniczać do minimum.

Tylko otwartość na zrozumienie i wspólne poszukiwanie rozwiązań przy znajomości rynku mogą dać szansę na stworzenie dobrego rozwiązania.

Podsumowanie

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp

Logowanie

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.