Projekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProjekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym? - dlaszpitali.pl
Reklama

Projekt a rzeczywistość. Czy spełnienie wymagań projektowych zapewnia bezpieczeństwo i komfort pracy na bloku operacyjnym?

opm-dlaszpitali-blok-operacyjny
fot. iStock

Należy przyjąć, że najważniejszy jest pacjent, jego dobro, ale zadowolony pracownik, bezpiecznie i komfortowo wykonujący swoje obowiązki zapewni lepsze bezpieczeństwo pacjenta. Nie można o tym zapominać.

Projekt w momencie tworzenia oparty jest na wielu założeniach. Autor musi dołożyć wszelkich starań w celu spełnienia obowiązujących norm i przepisów. Mile widziane jest doświadczenie w tworzeniu projektów o podobnym charakterze. Jednocześnie oczekuje się od autora projektu otwartości umysłu i umiejętnego wykorzystania informacji pozyskanych od przyszłego użytkownika. To połączenie wiedzy i doświadczenia z zebranym wywiadem może zapewnić bezpieczeństwo dla zamawiającego.

Znaczenie komunikacji projektanta z zamawiającym

W okresie wstępnym prowadzone są szerokie konsultacje. Na ich podstawie autorzy mogą zebrać cenny materiał wskazujący kierunek, w którym autor powinien zmierzać. Z założenia oczekuje się od autora otwartego umysłu i umiejętności połączenia oczekiwań z rzeczywistością i możliwościami, także finansowymi.

Zebranie wymaganych informacji związane jest z umiejętnością słuchania i prawidłowego poprowadzenia rozmów z użytkownikami, którzy często nie potrafią szczegółowo przedstawić potrzeb i wymagań, swoją wiedzę mogą opierać na doświadczeniach związanych z jednym miejscem pracy lub koniecznością dostosowywania się do posiadanych możliwości. Wśród personelu często także znajdują się osoby z olbrzymią wiedzą, lecz nieumiejące tej wiedzy przekazać.

Komunikacja w tym wypadku może być kluczowa, a umiejętność słuchania ze świadomością, że słyszymy, co jest nam komunikowane w całości, bez wybiórczego skupiania się na oczekiwanych fragmentach wypowiedzi i ze zrozumieniem przekazu, może zbliżać autora do oczekiwanego celu. Często nawykowo słuchamy, aby polemizować, nie − by zrozumieć. Umiejętności komunikacji są podstawą każdego dialogu i stanowią umiejętność z kompetencji miękkich, którą można i należy szlifować. Prawidłowy wywiad z użytkownikiem to najcenniejsze źródło wiedzy zapewniające zadowolenie obydwu stron w późniejszych etapach. Często od początku rozmówcy zupełnie rozmijają się w dialogu, czego efektem jest przedstawienie założeń projektu marzeń projektanta przed niezadowolonym (bez powodu − zdaniem autora) użytkownikiem.

Efektem takiego braku współpracy może być projekt spełniający założenia i zgodny z obowiązującym prawem, po realizacji dostarczony z instrukcjami użytkowania, przechodzący odbiory, wymagane testy i w ściśle określonych przez projektanta i przepisy warunkach spełniający wymagania prawne. Z doświadczeń autora wynika, że zawsze istnieje zagrożenie rozminięcia się projektanta z wymaganiami danego użytkownika, mimo zachowania wszelkich wymagań prawnych.

Przykładem może być trudność uzyskania jednakowej odpowiedzi od różnych użytkowników bloku operacyjnego w temacie utrzymania parametrów fizycznych powietrza (wilgotność, temperatura), liczby osób obecnych w przestrzeni sali operacyjnej czy wymagań związanych z obszarem o podwyższonej czystości w całej sali operacyjnej, w samym polu operacyjnym czy wokół pacjenta. Pod względem temperatury zawsze wymagania różnią się między ubranym w kompletny strój operacyjny (długi fartuch z uszczelnianymi rękawami i rękawice) operatorem a anestezjologiem mogącym być na sali operacyjnej w samym ubraniu operacyjnym. Cały zespół zaangażowany w pracę − często pod lampą (źródłem ciepła) − może odczuwać temperaturę otoczenia inaczej niż zespół anestezjologiczny. Nadmuch powietrza nie jest mile widziany przez operatorów, kiedy strumień owiewa im karki. W projekcie często nie ujmuje się całego sprzętu, który pojawia się na sali operacyjnej przy realnych zabiegach. Te urządzenia stanowią dodatkowe źródło ciepła i przeszkodę dla zaplanowanego ruchu powietrza.

Zamieszczone ilustracje przedstawiają realne warunki jednego z zabiegów operacyjnych w ramach chirurgii onkologicznej, operacji dwupolowej, gdzie zagęszczenie sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia zabiegu i liczba osób na sali mogą istotnie przekraczać założenia pierwotne projektanta.

Czytaj też: Oddział kardiologii inwazyjnej – projektowanie i realizacja

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.