Bezpieczny szpital – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBezpieczny szpital – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu - dlaszpitali.pl

Bezpieczny szpital – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu

OPM_3_23_Michal_Tomanek_BEZPIECZNY_SZPITAL_iStock-1208495718fot. iStock

Bezpieczeństwo procesów leczenia zależy od właściwie przeprowadzanych procedur medycznych. Proces projektowy ma za zadanie wspomóc te procedury poprzez stworzenie najefektywniejszych warunków ich realizacji, czy to poprzez właściwe powiązania funkcjonalne, czy też stworzenie optymalnego środowiska.

Jaki szpital można uznać za bezpieczny? Każdy projekt szpitala powinien być stworzony tak, aby przekładał się na jakość funkcjonowania obiektu, czyli prawidłowość realizowania procedur, w tym wypadku medycznych, przy zachowaniu bezpieczeństwa jego użytkowników. Rozwiązania projektowe muszą zapewniać bezpieczeństwo pacjentów oraz bezpieczeństwo funkcjonowania personelu, uwzględniając eliminację zagrożenia infekcji na etapie przyjęcia pacjentów do szpitala oraz na etapie ich hospitalizacji.

W dzisiejszych czasach musimy także mówić o bezpieczeństwie ekonomicznym jednostek medycznych, czyli związku między kosztami inwestycyjnymi, utrzymania i eksploatacji obiektu a jakością jego funkcjonowania.

Jakie są zatem podstawowe założenia projektowe, mające wpływ na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa? W jaki sposób osiągnąć tak postawione założenia i cele?

Właściwa metodologia pracy projektowej – evidence-based design (EBD) w oparciu o post occupancy evaluation (POE)

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp