Polska w żółtej strefie. Sprawdź listę szpitali... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolska w żółtej strefie. Sprawdź listę szpitali... - dlaszpitali.pl

Polska w żółtej strefie. Nowe obostrzenia i lista szpitali koordynacyjnych

opm-dlaszpitali-polska-w-zoltej-strefie-obostrzenia-lista-szpitali

Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, a w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2 – to najważniejsze zmiany, o których podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń o ok. 30 proc. więcej niż dnia poprzedniego. Zmarło 76 osóbpodał premier Mateusz Morawiecki. W przypadku takiej dynamiki, podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni. Chcemy, żeby doszło do wypłaszczenia tej liczby, dlatego chcemy zastosować podobną strategię, ale w innych okolicznościach.

Premier podał, że obecnie dostępnych jest ponad 9,5 tys. łóżek i 838 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, z tego 8 października było zajętych 4138 łóżek i 296 respiratorów.

Mamy ok. 500 wolnych respiratorów dla chorych z COVID-19, ale mamy jeszcze ponad 500 respiratorów w magazynachpoinformował Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia strefy żółtej w całym kraju

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 10 października strefa żółta zostanie rozszerzona na cały kraj.

To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej – mówił premier. Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa – dodał.

Od soboty 10 października w strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

W woj. kujawsko-pomorskim w czerwonej strefie będzie powiat aleksandrowski i Grudziądz.

W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.

W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.

W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.

W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.

W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim – Koszalin.

Czytaj także: COVID-19 – wirus weryfikujący