Podsumowanie III edycji konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”

Za nami III edycja konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”. Wydarzenie odbyło się w dniach 29 lutego – 1 marca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Podlesicach.

Konferencja została zorganizowana dzięki współpracy redakcji „OPM” i Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej. Stworzyła okazję do zdobycia kompleksowej wiedzy ze skutecznego podejmowania decyzji w zakresie zarządzania jednostkami ochrony zdrowia.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląską Izbę Lekarską, Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych oraz Ogólnopolski Związek Pracowników Szpitali Powiatowych.

Podczas konferencji omówione zostały takie tematy, jak:

• Rekomendacje zmian w systemie opieki zdrowotnej na podstawie prac Zespołu Ekspertów przy Senacie RP poprzedniej kadencji.
  • Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Wdrożenie. Stan obecny.
  • Supernowoczesna technologia w XX wiecznych murach, czyli  praprzyczyna porażek w reformowaniu systemu opieki zdrowotnej.
  • Zarys medycznego prawa karnego.
  • Przygotowania obronne podmiotu leczniczego.
  • Training by Working (TbW) – lek na problemy kadrowe poprzez intensywne szkolenie – asystę młodych kadr w miejscu pracy.
  • Cyfrowe środowisko pracy – od elektronicznego obiegu dokumentów do sztucznej inteligencji.
  • NotiMed. System zarządzania jakością w jednostkach medycznych.
  • Zintegrowany blok operacyjny stworzony pod EDM.
  • Przepracowanie, nadgodziny, niskie płace. Jak usprawnić rekrutację medyczną w tak trudnym środowisku?
  • Optymalizacja i bezpieczeństwo: automatyzacja zarządzania lekami i wyrobami medycznymi jako klucz do efektywności szpitali.

Zaproszenie eksperci mieli również możliwość podzielenia się swoją wiedzą i spostrzeżeniami podczas dwóch paneli dyskusyjnych

W panelu „Aktualne problemy jednostek ochrony zdrowia i propozycje skutecznych rozwiązań“, moderowanym przez Dariusza Rajczyka, prezesa Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej udział wzięli:

• Mikołaj Akerman, Prezes zarządu Ackermann Care oraz Medical Personal Service
  • Przemysław Jesionowski, Prezes Zarządu IC Solutions
  • Maciej Kasztelan, Prezes Zarządu Intelimedical Poland
  • Tadeusz Książek, prezes zarządu Klaromed
  • Elke Schönemann, Sales & Marketing Manager Poland w ELO Digital

W paneluJak usprawnić funkcjonowanie systemu? Wyzwania stojące przed sektorem ochrony zdrowia“, moderowanym przez Piotra Karnieja, wykładowcę akademickiego na Uniwersytecie WSB MERITO we Wrocławiu, członka zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ uczestniczyli:

• Marek Augustyn, wiceprezes NFZ
  • Grzegorz Głód, wykładowca w Katedrze Przedsiębiorczości i Zarządzania Innowacyjnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
  • Anna Janik, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  • Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych