Zmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym w szpitalu w Zawierciu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym w szpitalu w Zawierciu - dlaszpitali.pl
Reklama

Zmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym w szpitalu w Zawierciu

opm-dlaszpitali-szpital-w-zawierciu
fot. Szpital Powiatowy w Zawierciu

Zakończył się I etap modernizacji Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Otwarcie miało miejsce w ubiegły czwartek, 21 marca. To jeszcze nie koniec prac modernizacyjnych szpitala.

W wyremontowanej części powstały dwie przestronne sale z łóżkami intensywnego nadzoru medycznego, przeznaczone dla pacjentów przyjętych we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego mózgu, sale wczesnej rehabilitacji neurologicznej oraz izolatka z osobną wentylacją. Pokoje posiadają własne łazienki, każdy pokój wyposażony jest w telewizor. To duże udogodnienie dla pacjentów, którzy ze względu na chorobę neurologiczną mają dysfunkcję ruchową.

– Na nasz oddział trafiają pacjenci z szeregiem schorzeń neurologicznych, z chorobami naczyniowymi mózgu, z zawałami i krwotokami mózgu, z chorobami rozrostowymi- guzami mózgu, leczymy również choroby zapalne mózgu, neurozwyrodnieniowe, padaczki, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby układu nerwowego obwodowego i niektóre schorzenia kręgosłupa. Priorytetem dla zespołu jest przywrócenie pacjentom zdrowia przy maksymalnym ograniczeniu ubytków neurologicznych mówi kierownik oddziału Mirosław Bański.

Ciągła opieka nad pacjentem

Dwie sale dla pacjentów we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego zostały tak zaprojektowane, by znajdująca się pośrodku dyżurka pielęgniarska pozwalała na obserwację wszystkich pacjentów wymagających szczególnego nadzoru. Są też objęte całodobowym monitoringiem za pomocą systemów audiowizualnych.

– Szpital w Zawierciu lokuje się w czołówce wszystkich oddziałów neurologii w województwie śląskim pod względem liczby przeprowadzanych tromboliz oraz przekazań pacjentów do leczenia trombektomii. Tromboliza to metoda leczenia polegająca na podaniu leku „rozpuszczającego” skrzep, który wywołuje udar. Lek trzeba podać do 4,5 godziny od momentu wystąpienia objawów udaru. Lekarze neurolodzy z naszego szpitala towarzyszą pacjentowi już na SOR-ze, niejednokrotnie jadąc z pacjentem na TK, a stamtąd bezpośrednio na oddział, gdzie podawany jest odpowiedni lek  –  wyjaśnia neurolog i z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zawierciu, Szymon Gacek.Szpital ściśle współpracuje z Kliniką Neurologii w Katowicach-Ochojcu, gdzie w określonych sytuacjach klinicznych możliwe jest przekazanie pacjenta celem mechanicznego usunięcia skrzepu z naczynia (trombektomia) – dodaje.

Sala do wczesnej rehabilitacji

Nowością na oddziale jest sala do wczesnej rehabilitacji. Wyposażona w urządzenia do ćwiczeń izometrycznych, wyciągi odciążające, rowerki do ćwiczeń i sprzęt do nauki chodu znacznie poszerzy możliwości rehabilitacji pacjenta już od pierwszej doby po przyjęciu.

– Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja neurologiczna pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć skutki choroby. Bardzo nas cieszy, że pacjenci będą mieli nową salę do ćwiczeń i dostęp do profesjonalnego sprzętu – mówi kierownik oddziału.

Z sali będą korzystać także pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.

Jedna duża sala rehabilitacji służąca pacjentom dwóch ściśle współpracujących ze sobą oddziałów pozwoli nam przekształcić dotychczasową salę gimnastyczną znajdującą się na oddziale rehabilitacji w salę łóżkową i tym samym zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentówwyjaśnia plany szpitala dyrektor placówki, Piotr Zachariasiewicz.

Rozległa inwestycja

Modernizacja Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym będzie kosztować ok. 7 mln zł. Jako pierwszą do użytku oddano część udarową.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji w szpitalu przekroczyła 100 mln zł. Neurologia to jedenasty wyremontowany w tym czasie oddział. Szpital zmodernizował także kompleks przyszpitalnych poradni, pracownie: m.in. RTG, TK i rezonansu magnetycznego oraz aptekę szpitalną i centralną sterylizatornię wymienia starosta zawierciański, Gabriel Dors.

Obecnie w szpitalu trwają również prace obejmujące przebudowę wejścia głównego i budowę windy w segmencie A. Wkrótce rozpocznie się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Czytaj też: Modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Zawierciu

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.