Trwa XXXV World Congress of Audiology - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTrwa XXXV World Congress of Audiology - dlaszpitali.pl

Trwa XXXV World Congress of Audiology

opm-dlaszpitali-XXXV-world-congress-of-audiology
fot. mat. prasowe

W Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach trwa XXXV World Congress of Audiology. – To jedno z pierwszych osobistych spotkań audiologów, otorynolaryngologów, foniatrów, akustyków i specjalistów dziedzin pokrewnych po pandemicznej przerwie, więc jesteśmy pewni, że to międzynarodowe spotkanie będzie obfitować w nowe pomysły i projekty – mówi prof. Henryk Skarżyński, prezydent tegorocznego Kongresu. Temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszy krajowa XV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Łącznie do udziału w tych wydarzeniach naukowych zgłosiło się ponad tysiąc uczestników.

Światowy kongres i krajowa konferencja rozpoczęły się od sesji operacji pokazowych prof. Henryka Skarżyńskiego z zespołem otochirurgów w Światowym Centrum Słuchu. W ramach tej sesji przewidziano zabiegi operacyjne, jakie wykonuje się u pacjentów z różnego typu zaburzeniami słuchu i z zastosowaniem różnego rodzaju urządzeń wspomagających słyszenie, w tym implantów słuchowych. Prof. Henryk Skarżyński prezentuje m.in. zabiegi operacyjnego wszczepienia implantu ślimakowego przez okienko okrągłe u pacjentów z całkowitą i częściową głuchotą opracowaną przez siebie oryginalną metodą 6 kroków. Wykonuje też pokazowe operacje wszczepienia implantów ucha środkowego oraz na przewodnictwo kostne, a także operacje ucha środkowego takie jak: ossikuloplastyka (operacja naprawcza łańcucha przewodzących dźwięki kosteczek słuchowych zniszczonych przez proces zapalny czy perlaka) i stapedotomia, zabieg polegający na zastąpieniu nieruchomej kosteczki słuchowej (strzemiączka) przez protezkę i stosowany w leczeniu otosklerozy.

Sesja operacji pokazowych prezentująca współczesne możliwości chirurgicznego leczenia zaburzeń słuchu jest podsumowaniem ponad 40- letniej pracy naukowej i klinicznej prof. Henryka Skarżyńskiego oraz nawiązuje do obchodzonych w tym roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu rocznic:

30 lat temu, w 1992 r., prof. Henryk Skarżyński  jako pierwszy w Polsce wszczepił implant niesłyszącemu pacjentowi. Ta pionierska operacja stała się pierwszym krokiem w kierunku rozwoju programu leczenia głuchoty w Polsce.

Czytaj też: Aplikacja LikarPL – medyczne wsparcie dla obywateli Ukrainy