Aplikacja LikarPL – medyczne wsparcie dla obywateli Ukrainy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAplikacja LikarPL – medyczne wsparcie dla obywateli Ukrainy - dlaszpitali.pl

Aplikacja LikarPL – medyczne wsparcie dla obywateli Ukrainy

opm-dlaszpitali-medyczne-wsparcie-dla-obywateli-ukrainy
fot. iStock

Ministerstwo Zdrowia wdrożyło najnowszą aplikację – LikarPL, która ułatwi kontakt obywateli Ukrainy z lekarzami w polskich placówkach medycznych.

Dzięki wykorzystaniu aplikacji, przeprowadzenie wywiadu medycznego i hospitalizacja pacjentów obcojęzycznych nie będzie już problemem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, w ramach których Instytut Matki i Dziecka dostarczył gotowe rozwiązanie, pozwalające na płynną komunikację i zniwelowanie bariery językowej.

O procesie tworzenia aplikacji wspomina dr n. med. Tomasz Maciejewski Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie Jako instytucja jesteśmy dumni, że działania kliniczne oraz zaangażowanie naszych lekarzy w trafną identyfikację potrzeb pacjentów umożliwiły stworzenie prototypu narzędzia, które zostało docenione przez Ministerstwo Zdrowia. Uważam, że LikarPL jest aplikacją, której współcześnie brakowało. Cieszę się, że Instytut po raz kolejny udowadnia, że wspieranie innowacji jest dla nas ważnym celem i nieustannie szukamy możliwości wykorzystania potencjału nowych technologii.

Aplikacja stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzeby komunikacyjne pacjentów z Ukrainy. Składa się z dwóch modułów; dla pacjenta i lekarza. W części dedykowanej pacjentowi można znaleźć formularz, który zastąpi standardowy wywiad medyczny o ogólnym stanie chorego. Ankietę można wypełnić na komputerze lub telefonie. Jest dostępna w czterech językach (ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim). Przygotowane narzędzie umożliwi lekarzom lepsze przygotowanie się do wizyty. Drugi moduł aplikacji zawiera translator do tłumaczenia rozmowy w czasie rzeczywistym, wspierając płynną komunikację między lekarzem i pacjentem.

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu, jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, obejmujący opieką kobiety w ciąży oraz dzieci z Ukrainy potrzebujące wyspecjalizowanej opieki medycznej. Instytut Matki i Dziecka oprócz projektu rozwiązania jest odpowiedzialny także za dalszy pilotaż wdrożonego narzędzia w module skierowanym do kobiet w ciąży i dzieci, czyli szczególnej grupy pacjentów, potrzebujących specjalistycznego wsparcia. Wspominany moduł platformy będzie dostępny niebawem.

Jak wspomina Radosław Nowak, Kierownik Działu ds. Sztucznej Inteligencji i Innowacji Technologii Medycznych IMiD: – Instytut Matki i Dziecka nie zatrzymuje się na projekcie LikarPL. Dzięki powołanej komórce zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych projektów, Instytut stawia mocny akcent na wspieranie pacjentów poprzez wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań i wyrobów medycznych opartych na sztucznej inteligencji. Wierzymy, że dzięki współpracy ze startupami i innowatorami będziemy w stanie zapewnić pacjentom jeszcze lepszą opiekę, zwiększając przy tym komfort pracy naszych specjalistów.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Przyjacielska Pomoc Medyczna – wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.