Praca w podmiotach z kontraktem z NFZ dla medyków z Ukrainy dlaszpitali.plPraca w podmiotach z kontraktem z NFZ dla medyków z Ukrainy
Reklama

Praca w podmiotach z kontraktem z NFZ dla lekarzy i pielęgniarek z Ukrainy

opm-dlaszpitali-praca-podmiotach-z-kontraktem-nfz-dla-lekarzy-i-pielegniarek-z-ukrainy
fot. iStock

Uchwalona została przez sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje m.in. uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii. Każda osoba, która uzyskała prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, a zatem mającym umowę z NFZ.

Do ministra zdrowia wpłynęło do tej pory ponad 1300 wniosków lekarzy spoza UE o zgodę na wykonywanie zawodu w uproszczonym trybie. Minister wydał ponad 800 zgód. Obecnie może być ich znacznie więcej, bowiem resort opublikował specjalny komunikat dotyczący zasad zatrudniania personelu medycznego z Ukrainy w Polsce. Wskazał w nim, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, uwzględniając też przepisy specustawy.

Nowe przepisy

Lekarz bądź pielęgniarka, którzy uzyskali prawo do wykonywania zawodu w tzw. trybie uproszczonym, nie mogą wykonywać zawodu poza podmiotem który chciał ich zatrudnić, z wyjątkiem udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń obywatelom Ukrainy, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z wojną i przebywają w Polsce legalnie. Legalnie będą przebywać ci, którzy zarejestrują się w rejestrze Straży Granicznej. Świadczenia zdrowotne będzie im udzielać każdy podmiot mający podpisaną umowę z NFZ. Lekarze, jak i pielęgniarki spoza UE będą mogli zostać w nich zatrudnieni przez minimum 18 miesięcy – tyle będzie obowiązywać status zarejestrowanego. Osoba, która wybierze inny podmiot niż ten, który miał ją zatrudnić, musi w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych zgłosić ministrowi zdrowia, w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres została zatrudniona.

Kilkaset lekarzy opuściło Ukrainę

Niemal 500 lekarzy zdecydowało się opuścić Ukrainę. Nowe przepisy obejmą także ich, o ile przejdą uproszczoną procedurę. Chcąc uzyskać prawo do wykonywania zawodu, muszą jednak dostarczyć wszystkie dokumenty określające przebieg i czas trwania studiów. Trzeba mieć ukończone co najmniej 5-letnie studia medyczne i posiadać tytuł specjalisty. W projekcie przewidziano jedynie, że taka osoba nie musi złożyć oświadczenia o znajomości języka polskiego i nie musi mieć co najmniej trzyletniej praktyki zawodowej zdobytej w ciągu pięciu ostatnich lat przed przybyciem do Polski. Osoby nieposiadające wszystkich potrzebnych dokumentów bądź też nieposiadające żadnych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia mogą złożyć oświadczenie o spełnieniu tego wymogu. W ciągu 6 miesięcy po zakończeniu konfliktu zbrojnego należy dosłać oryginał lub notarialnie potwierdzoną kopię dokumentu.

Czytaj też: Studenci z Ukrainy podejmą studia medyczne we Wrocławiu

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.