Wyniki cząstkowe Raportu startupów medycznych “Top Disruptors in Healthcare” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWyniki cząstkowe Raportu startupów medycznych “Top Disruptors in Healthcare” - dlaszpitali.pl
Reklama

Wyniki cząstkowe Raportu startupów medycznych “Top Disruptors in Healthcare”

opm-dlaszpitali-wyniki-czastkowe-raportu-top-disruptors-in-healthcare
fot. iStock

Raport „Top Disruptors in Healthcare” jest jednym z najdokładniejszych badań sektora healthcare. Coroczna analiza pozwala zauważyć istotne zmiany oraz procesy w branży. Autorzy Raportu prezentują pierwsze fragmenty badania opracowane na podstawie ankiety przeprowadzonej na grupie 81 startupów. Pełne wyniki zostaną opublikowane podczas Konferencji AI & MEDTECH CEE, która odbędzie się 6 czerwca br.

„Top Disruptors in Healthcare” to coroczna inicjatywa realizowana przez Koalicję AI w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali, działającym w ramach niej zespołem Młodych Menedżerów Medycyny oraz ekspertami i ekspertkami zajmującymi się zdrowiem (1). Partnerami głównymi Raportu “Top Disruptors in Healthcare 2023” są Google for Startups, AstraZeneca oraz PZU Zdrowie. Prawie połowa startupów, które dotychczas zgłosiły się do Raportu „Top Disruptors in Healthcare” nie brało udziału we wcześniejszych edycjach, co pokazuje jak dynamiczny i perspektywiczny jest ten rynek. Z kolei, wśród startupów, które już wcześniej udzielały odpowiedzi na potrzeby Raportu, inicjatywa ta pozwoliła na przeanalizowanie sytuacji biznesowej i wprowadzenie nowych rozwiązań. Startupy, które brały udział w poprzedniej edycji Raportu zauważają realne korzyści z publikacji, wśród nich rozwój PR i marketingu (44,7%), jak również poszerzenie wiedzy o rynku startupów (38,2%).

Wśród polskich startupów działających w badanym sektorze które sporym zainteresowaniem cieszą się działania w obszarze diagnostyki laboratoryjnej (18,5%) oraz rehabilitacji (9,9%). W Polsce rośnie statystyka zachorowań na raka, przekłada się to również na większy udział startupów, które zajmują się działem onkologicznym (21%). Równie duże zainteresowanie widać w obszarze kardiologii (17,3%).

Polska wraz z całym regionem CEE jest liderem innowacji medycznych. W ciągu ostatnich kilku lat widać rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją. także wśród startupów z sektora healthcare (60,5%). Część firm używa AI do produktów i rozwiązań takich jak: samodzielne aplikacje IT (34,6%), narzędzia telemedyczne (40,7%) czy urządzenia medyczne (34,6%). Dużego zainteresowania doczekały się także dane medyczne (37%), o których w Polsce mówi się coraz więcej. Są to informacje dotyczące zdrowia pacjenta, w tym wyniki badań, diagnozy, historia chorób, procedury medyczne i leki stosowane w leczeniu. Zebranie i analiza tych danych może przyczynić się do znacznego postępu w dziedzinie medycyny.

Dzięki analizie dużej ilości danych medycznych, można zidentyfikować wzorce chorób i odkrywać zależności między różnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie. To pozwala na wypracowanie nowych metod prewencji chorób, a także na zwiększenie skuteczności ich leczenia. Przede wszystkim dane te pozwalają na tworzenie bardziej skutecznych terapii i leków, poprawiając jakość opieki zdrowotnej i przyspieszając procesy diagnostyczne. Jednocześnie, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony danych, aby uniknąć nieuprawnionego wykorzystania informacji medycznych pacjentów mówi Ligia Kornowska, Dyrektor Zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, Liderka AI w Zdrowiu.

Ostatni rok przyniósł więcej wyzwań dla startupów i rynku biznesowego ogólnie. W porównaniu do poprzedniego roku, sytuacja na światowych rynkach widocznie pogorszyła się, a jedną z największych barier rozwoju dla startupów pozostaje finansowanie (45,7%). Równie dużym problemem jest promocja i sprzedaż rozwiązania (37%). Był to też bardzo ciężki rok na arenie międzynarodowej. Rosyjska agresja na Ukrainę miała negatywny wpływ na niektóre startupy (18,5%), chociaż większość z nich w sferze biznesu nie odczuło zmiany (75,3%).

Czytaj też: Zintegrowany system gromadzenia i przetwarzania danych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.