Wielospecjalistczny Szpital Miejski w Bydgoszczy zostanie przekazany Politechnice Bydgoskiej

Rada Miasta Bydgoszczy w środę, 26 kwietnia przyjęła uchwałę o charakterze intencyjnym o przekazaniu Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego Politechnice Bydgoskiej, która od roku akademickiego 2024/2025 zamierza uruchomić kierunek lekarski.

Za przyjęciem uchwały głosowali prawie wszyscy radni z wyjątkiem jednego, który wstrzymał się od głosu.

Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, prezentująca projekt uchwały, podkreśliła, że ma ona „charakter intencyjny i jest wyrażeniem woli docelowego przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, czyli zmianę podmiotu tworzącego”.

Gdy Politechnika Bydgoska uzyska zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie i uruchomienie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, dopiero wówczas zostanie przedstawiony radnym projekt właściwej uchwały o wyrażeniu zgodny na zmianę podmiotu tworzącego, a w konsekwencji zawarcie porozumienia pomiędzy miastem i politechniką powiedziała Waszkiewicz.

Bydgoski szpital miejski zostanie przekazany politechnice

Z propozycją przejęcia szpitala do władz miasta 31 marca wystąpił rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski, który wskazał, że studenci kierunków medycznych muszą kształcić się poza uczelnią również w szpitalach, a jedną z jednostek doskonale nadających się do tego jest Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Rektor argumentował, że przejęcie szpitala stworzyłoby jednocześnie warunki do jego rozwoju i rozbudowy.

Waszkiewicz zaznaczyła, że starania Politechniki Bydgoskiej wychodzą naprzeciw potrzebom miasta i całego kraju, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na lekarzy i jest odpowiedzią na wolę mieszkańców wyrażoną kilka lat temu w formie ponad 160 tys. podpisów, aby w mieście była niezależna uczelnia kształcąca lekarzy.

Czytaj też: Resort zdrowia pracuje nad zmianami w standardach kształcenia lekarzy