We Wrocławiu powstanie Nowy Szpital Onkologiczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWe Wrocławiu powstanie Nowy Szpital Onkologiczny - dlaszpitali.pl

We Wrocławiu powstanie Nowy Szpital Onkologiczny

opm-dlaszpitali-szpital-onkologiczny

Zaprezentowano projekt Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. W obiekcie będzie znajdowało się kilka jednostek leczniczych. Pierwsi pacjenci mają skorzystać z placówki już w 2028 roku.

Nowy Szpital Onkologiczny, który powstanie we Wrocławiu to największa inwestycja na Dolnym Śląsku w ostatnich latach. Placówka będzie skupiała w jednym miejscu trzy centra zdrowotne Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Do niedawna leczenie onkologiczne, hematologiczne wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc realizowane było w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. Dzięki inwestycji wszystkie znajdą się w jednym budynku przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu.

Projekt udało się zrealizować przed czasem

– Umowny termin zakończenia prac był planowany na maj. Jednak ten etap projektu został zrealizowany przed ustalonym terminem. Szpital jest projektowany z użyciem najnowszych technik modelowania BIM, co przynosi oszczędność czasu, dokładną koordynację projektu i znacznie ułatwia późniejsze zarządzanie tak złożonym przedsięwzięciem – mówi Zbigniew Maćków, główny projektant Nowego Szpitala Onkologicznego.

Zapowiedziano, że będzie to ogromna inwestycja o łącznej powierzchni 100 500 mkw, z 4 kondygnacjami i jedną podziemną. Szpital pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Zwiększony zakres lecznictwa otwartego umożliwią 73 gabinety.

Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 1-osobowe, 2-osobowe. W sumie to 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.

– Ten szpital będzie uosobieniem najnowszych technologii, które obecnie mamy dostępne w budownictwie i medycynie. Najważniejszym dla nas był komfort pacjentów. A to zostanie zapewnione nie tylko, dzięki maksymalnie podwójnym salom czy elektronicznemu systemu kolejkowego, ale przede wszystkim integracji w jednym miejscu trzech ośrodków zdrowia. Co umożliwi holistyczne podejście do pacjenta i kompleksową terapie – dodaje Zbigniew Maćków.

Zwiększy się efektywność usług medycznych

Budowa szpitala to przełomowy moment. Borykamy się z problemami lokalowymi, obecne placówki nie są adekwatne do potrzeb jakie mamy. I nie spełniają standardów z XXI wieku. Będziemy mogli godnie opiekować się pacjentami. W kategoriach medycyny to na pewno zwiększymy efektywność naszych usług, liczby zabiegów i operacji czy leczenia systemowego – chemioterapii, immunologicznego, chirurgicznego czy radioterapii. A pracy w tym zakresie przybywa, bo społeczeństwo mamy starzejące się i bardziej podatne na nowotwory. Więcej pacjentów będzie można obsłużyć, co skróci kolejki. Nowy szpital to też większe możliwości dydaktyczne i praktyki dla studentów mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

W poniedziałek 22 maja Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii podpisało umowę z firmą PORR na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Inwestycja wyniesie 1,055 mld zł.

Źródło: Gazeta Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Czytaj też: Zmodernizowany Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym w szpitalu w Zawierciu