Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia otwarto w Zabrzu

W Zabrzu otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia

opm-dlaszpitali-centrum-innowacyjnych-technologii-dla-zdrowia
fot. iStock

W Zabrzu otwarto Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uroczystość towarzyszyła inauguracji Europejskiego Kongresu Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

EHTIC – European HealthTech Innovation Center to efekt kluczowego w regionie śląskim Projektu Assist Med Sport Silesia – Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi ponad 110 mln zł – w tym: 72 mln zł to środki unijne, 18 mln zł zainwestował koncern Philips, 11 mln zł – miasto Zabrze i 9 mln zł – Politechnika Śląska.

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia to samodzielna jednostka powstała w ramach Politechniki Śląskiej w Zabrzu, przy działającym tam od ponad 10 lat jedynym w Polsce Wydziale Inżynierii Biomedycznej, gdzie toczą się badania m.in. nad biometariałami, biosensoryką i biomechatroniką. Dyrektorem centrum został pierwszy dziekan tego wydziału prof. Marek Gzik.

Do kluczowych zadań Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia będzie należeć prowadzenie badań naukowych, a także studiów podyplomowych oraz opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i wyrobów medycznych, służących poprawie profilaktyki, wczesnej diagnostyce i skutecznemu leczeniu chorób. Innowacje mają być skoncentrowane na badaniach nad sztuczną inteligencją, telemedycyną oraz informatyką kliniczną.

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk przypomniał, że wydział powstał od podstaw w miejscu, gdzie kiedyś znajdowały się koszary Wojska Polskiego. – Jestem dumny, że po niemal 10 latach wytężonej pracy wielu osób możemy otworzyć jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie. Stworzone tu rozwiązania pomogą lekarzom i rehabilitantom w diagnostyce i leczeniu pacjentów. Niezmiernie cieszę się, że dzięki współpracy udało nam się powołać do życia tak innowacyjny ośrodek. Wspólnie mamy szansę przyczynić się do rozwoju nowoczesnych technologii medycznych, podnieść jakość leczenia oraz umocnić pozycję Śląska jako lidera w zakresie współpracy pomiędzy nauką, biznesem i samorządempowiedział.

Zabrzańska uroczystość zainaugurowała obchody 100-lecia obecności firmy Philips w Polsce. Prezes Philips Polska Michał Grzybowski ocenił, że otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia jest zwieńczeniem wielu lat tego partnerstwa. – Od teraz wspólnie będziemy tworzyć unikatowe rozwiązania i innowacje, oferując nową jakość medycyny dla personelu medycznego i pacjentów, a wszystko to za sprawą obiektu, który właśnie otwieramydodał.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce/ autorka: Anna Gumułka

Czytaj także: Nowy blok operacyjny i przychodnia w poznańskim PL Certus

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.