W Rzeszowie otwarto drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Rzeszowie otwarto drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy - dlaszpitali.pl

W Rzeszowie otwarto drugi Szpitalny Oddział Ratunkowy

opm-dlaszpitali-Szpitalny-Oddział-Ratunkowy
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W poniedziałek (3.06) w rzeszowskim Szpitalu MSWiA otwarty został drugi w Rzeszowie Szpitalny Oddział Ratunkowy. Powstał ze wsparciem finansowym MSWiA, ministerstwa zdrowia i Unii Europejskiej, w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Nowy SOR znajduje się na pierwszym piętrze nowego pawilonu szpitala MSWiA. Szpital dysponuje również nowym podjazdem dla karetek i lądowiskiem dla śmigłowców LPR na dachu budynku.

Nowy SOR ma poprawić sytuację mieszkańców regionu

W Rzeszowie i powiecie jest w sumie ok. 400 tys. osób. 14 SOR-ów działających dotąd w podkarpackich szpitalach udzielało średnio rocznie ponad 240 tys. świadczeń zdrowotnych. Jeden SOR w Rzeszowie nie był wystarczający. Przyjmował on kilkadziesiąt tysięcy pacjentów rocznie. Uruchomienie nowego SOR-u było sprawą priorytetową i ma poprawić sytuację w regionie.

Jak podkreśla Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, nowy SOR w Rzeszowie zwiększy dostępność do szybkiej i skutecznej pomocy medycznej dla pacjentów będących w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, przełoży się to na lepszą organizację pracy i podniesienie standardów opieki.

Samo otwarcie opóźniło się przez pandemię, ponieważ w gotowym pawilonie powstał wówczas największy na Podkarpaciu szpital dla chorych na COVID-19.

Dalsze plany związane z rozbudową szpitala

– Otwarcie SOR-u nie jest ostatnim wyzwaniem, przed którym stanęliśmy. To, czego dokonaliśmy pozwala mi wyrazić nadzieje, iż będę mógł liczyć na wsparcie i życzliwość w kolejnych niezbędnych działaniach, które zamierzam podjąć mając na względzie dobro pacjentów i dobro szpitala mówił Prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor Szpitala MSWiA w Rzeszowie – Dokonamy wszelkich starań, aby naszą jednostkę rozwijać. W ostatnim czasie szpital został doposażony w nowoczesny tomograf komputerowy. Dzięki nieocenionemu wsparciu naszego ministerstwa właśnie uruchomiliśmy procedurę zakupu nowego rezonansu magnetycznego. W najbliższym czasie poszerzymy zakres działalności szpitala o kolejny oddział – gastrologii i endokrynologii, który będzie bardzo ważnym wsparciem dla przeciążonego oddziału chorób wewnętrznych dodał.

Dodał również, że placówka ma w planach rozbudowę o jeszcze jedno skrzydło, w którym będą znajdować się dwa oddziały: neurochirurgii oraz kardiochirurgii, a także nowoczesna pracownia endoskopowa wraz z gabinetami diagnostycznymi i zabiegowymi. Dyrektor wyraził chęć poprawy warunków pacjentów z oddziału anestezjologii. Do końca bieżącego roku ma zakończyć się budowa parkingu dwupoziomowego.

Wsparcie finansowe

Nowy oddział kosztował niecałe 20 mln zł, w tym 12 mln zł to środki pozyskane z UE, 4 mln przekazane z MSWiA, 2,5 mln z Ministerstwa Zdrowia, a resztę placówka dołożyła ze swoich środków.

Wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, że rzeszowski szpital jest jednym z ich 29 „dzieci”, jeśli chodzi o ochronę zdrowia – Jednym z ważniejszych patrząc na umiejscowienie w przestrzeni przyfrontowej. Szpital w Rzeszowie jest naszym oczkiem w głowie.

Dodał, że w tym roku do placówki trafi ponad 9 mln zł na remonty i inwestycje.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Czytaj też: W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu powstanie nowy SOR

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.