W Poznaniu otwarto Innowacyjne Centrum Medyczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Poznaniu otwarto Innowacyjne Centrum Medyczne - dlaszpitali.pl
Reklama

W Poznaniu otwarto Innowacyjne Centrum Medyczne

opm-dlaszpitali-otwarto-innowacyjne-centrum-medyczne
fot. iStock

W Poznaniu otwarto Innowacyjne Centrum Medyczne przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN. Centrum zajmować się będzie m.in. diagnostyką molekularną chorób genetycznych oraz wspierać szpitale w precyzyjnym diagnozowaniu najbardziej skomplikowanych przypadków chorobowych.

Dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. dr hab. Michał Witt podkreślił we wtorek, że: dla instytutu statutową dzielnością są badania podstawowe i to jest oczywiste; tym się zajmujemy na co dzień, to robimy przede wszystkim. Ale ponieważ należymy do Wydziału Nauk Medycznych PAN, mamy również pewną specyfikę ze względu na obiekt, którym się zajmujemy, którym jest zawsze człowiek, pacjent ze swoimi problemami zdrowotnymi. Jesteśmy blisko zagadnień zdrowotnych i blisko najróżniejszych procedur, w tym procedur diagnostycznych.

Profesor zaznaczył, że Instytut od lat zajmuje się chorobami rzadkimi, genetycznymi, nowotworowymi. Jak wskazał, „sytuacja specyficzna miała miejsce w ub. roku”.

Wybuch pandemii w 2020 roku praktycznie zmienił nasz horyzont i nasz sposób widzenia problemów diagnostycznych. Od razu podjęliśmy działania wspomagające system opieki zdrowotnej naszą działalnością diagnostyczną wykonując to, na czym się dobrze znamy – diagnostykę molekularną.

Profesor przypomniał, że w momencie wybuchu pandemii Instytut Genetyki Człowieka (IGC) jako jedyny instytut PAN utworzył Laboratorium Diagnostyki COVID-19 z własnym punktem pobrań drive-thru. Opracował także swój własny test RT-PCR na COVID-19 i jako pierwszy w Polsce opracował i wprowadził do praktyki test różnicujący COVID-19 i grypę; obecnie trwa procedura patentowa. Profesor zaznaczył, że powstanie Innowacyjnego Centrum Medycznego to naturalne rozwinięcie aktywności prospołecznej, którą Instytut prowadzi obok badań naukowych, stanowiących działalność statutową ośrodka.

Na wtorkowej uroczystości podkreślono, że powołanie Innowacyjnego Centrum Medycznego to ważny krok w upowszechnianiu badań naukowych i przełożeniu ich na nowoczesną, wysokospecjalistyczną diagnostykę molekularną chorób. Wpłynie to na szybsze i bardziej precyzyjne określenie przyczyn i stadium rozwoju chorób genetycznych oraz nowotworów rzadkich u pacjentów. Przekłada się to na skuteczniejsze zastosowanie terapii leczniczej, a w rezultacie zwiększenie szans na wyleczalność. W IGC PAN metody biologii molekularnej stosowane są rutynowo do prac badawczych. Ich użycie w działaniach diagnostycznych jest naturalnym rozszerzeniem kompetencji i doświadczenia ponad 80-osobowego zespołu. Badacze z Instytutu mają na swoim koncie opracowanie podstaw diagnostyki wielu chorób z zakresu genetyki i chorób rzadkich. Na tej podstawie opracowywane są konkretne terapie lecznicze dla pacjentów.

Innowacyjne Centrum Medyczne powstało w nowym budynku. Centrum otrzymało dotację ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014 – 2020, z czego zakupiono część wyposażenia.

Czytaj też: Agencja Badań Medycznych zapowiada projekt Warsaw Health Innovation Hub (WHIH)

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.