Pompa do terapii podciśnieniowej ran powstaje dzięki polskiemu startupowi

Polski startup pracuje nad inteligentną pompą do terapii podciśnieniowej ran

opm-dlaszpitali-inteligentna-pompa-do-leczenia-ran
fot. mat. prasowe

Wielkopolski startup tworzy pompę i-NPWT, wyposażoną w inteligentne oprogramowanie przeznaczone do zwiększenia efektywności leczenia ran.

Pomysłodawcą urządzenia jest spółka WARMIE, która już wcześniej skonstruowała wielokrotnie nagradzany na rynku sensor temperatury. Nad całością prac czuwa zespół poznańskich naukowców, pod kierownictwem prof. Tomasza Banasiewicza. Urządzenie trafi na europejski rynek na początku 2024 roku.

Inteligentna pompa wspomoże gojenie ran

Przedmiotem najnowszego projektu spółki WARMIE jest opracowanie pompy i-NPWT z inteligentnym oprogramowaniem wspierającym proces leczenia ran. Innowacją rozwiązania będzie stałe monitorowanie środowiska rany poprzez pomiar temperatury jej okolicy. Kluczową kwestią jest dobór oraz personalizacja trybów pracy urządzenia względem pacjenta i parametrów rany. W tym celu zostaną wykorzystane zaawansowane algorytmy medyczne.

Właśnie rozpoczynamy mikrobiologiczne badania laboratoryjne, które pozwolą określić, jakie parametry najlepiej ograniczają namnażanie się bakterii i najszybciej mogą wspierać gojenie rany. Zagadnienie to jest wciąż mało znanym aspektem terapii podciśnieniowej, mimo znacznej wagi klinicznej tego problemu. Będą to unikatowe badania nie tylko jakościowe, ale też ilościowemówi prof. Tomasz Banasiewicz, kierownik projektu.

Głównym założeniem jest opracowanie nowego algorytmu medycznego, służącego do rekomendowania parametrów terapii z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych czynników mających wpływ na proces gojenia rany. Produkt ma umożliwić zdalne monitorowanie temperatury rany, bez konieczności zdejmowania opatrunku, wraz ze zautomatyzowanym alarmowaniem odchyleń od wartości wykraczających poza normę w leczeniu szpitalnym i domowym.

Produkt znajdzie zastosowanie w przypadku ran pourazowych, przewlekłych, chirurgicznych, w tym rozszczepionych, z owrzodzeniem w zespole stopy cukrzycowej i podudzi. Będzie mógł być stosowany przy odleżynach, oparzeniach pełnej grubości po wycięciu, powstałych w wyniku ewakuacji krwiaka i po osiągnięciu hemostazy. Pomoże również w leczeniu ran, które są pomostem między stopniową lub opóźnioną amputacjąwyjaśnia prof. Banasiewicz.

Na świecie jest kilka rozwiązań przeznaczonych do terapii podciśnieniowej ran. Głównymi producentami są duże korporacje z USA, np. 3M /KCI, a także podmioty z Europy, m.in. Molnlycke, Hartmann, Convatec, a także Smith and Nephew. WARMIE będzie pierwszym rodzimym producentem tego typu pompy. Twórcom zależy na tym, by w jej konstrukcji uwzględnić oczekiwania kliniczne użytkowników. Dlatego też spółka planuje bardzo szeroki zakres ciśnień oraz unikatowe wspomaganie terapii przez sugerowanie optymalne tego parametru.

Czytaj więcej: Zimmer Biomet otworzył w Warszawie Centrum Usług Biznesowych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.