Centrum Badań i Innowacji powstanie w Opolu... - dlaszpitali.pl

W Opolu powstanie Centrum Badań i Innowacji

opm-centrum-badan-i-innowacji
fot. iStock

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu buduje Centrum Badań i Innowacji. Jak poinformował dyrektor USK Dariusz Madera, koszt inwestycji to 27 mln zł, z czego 17 mln to dofinansowanie w ramach RPO, a 2,4 mln dopłaci resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Centrum Badań i Innowacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu powstanie w zmodernizowanym budynku byłej pralni. Jak zaznaczył Madera, nowa jednostka będzie wykorzystywana zarówno na potrzeby medyczne, naukowe, jak i dydaktyczne szpitala.

Projekt przenosi nas w pełen zakres szpitala klinicznego, który powinien mieć w swojej strukturze centrum badawcze. To pozwoli na przeprowadzanie badań klinicznych, badań naukowych, rozwój naszej kadry medycznej oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu medycyny, a w szczególności z obszaru schorzeń sercowo-naczyniowych oraz chorób kręgosłupapowiedział Madera.

Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne urządzenia służące diagnostyce – m.in. aparat dopplerowski, bieżnie elektryczną, podgrzewacz do szybkiego przetaczania ciepłej krwi i płynów, aparat do autotransfuzji krwi, pompę do drenażu płynu mózgowo-rdzeniowego, 32-kanałowy system do neuromonitoringu, holograficzny system obrazowania medycznych danych obrazowych techniką Mixed Reality, rezonans magnetyczny oraz tomograf komputerowy.

Uruchomienie Centrum Badań i Innowacji USK zaplanowano na 2022 rok. Projekt o wartości 27 mln zł będzie realizowany dzięki wsparciu ze strony Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego będzie pochodzić 17 mln zł, oraz 2,4 mln zł przekazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Marek Szczepanik

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.