Diagnostyka populacyjna: powstanie nowe centrum... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDiagnostyka populacyjna: powstanie nowe centrum... - dlaszpitali.pl

Powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej

opm-powstanie-centrum-diagnostyki-populacyjnej
Fot. Łukasiewicz PORT

Jadwiga Emilewicz, Wicepremier, Minister Rozwoju oraz Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz ogłosili we Wrocławiu zamiar utworzenia Centrum Diagnostyki Populacyjnej w instytucie Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii. Centrum powstanie, aby prowadzić badania związane z chorobami zakaźnymi (COVID-19, AH1N1, SARS) oraz chorobami cywilizacyjnymi.

W nadchodzących latach pandemie chorób zakaźnych (COVID-19, AH1N1, SARS) będą powracać i mogą stać się naszą codziennością. To oznacza potrzebę dysponowania przez nasz kraj możliwościami przewidywania i przygotowywania się na takie zdarzenia, a w razie ich wystąpienia – możliwością szybkiej reakcji na nagłe zwiększenie potrzeb badawczych i diagnostycznych.

Wzmacnianie naszych możliwości diagnozowania, a – co za tym idzie – ograniczania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych ma duże znaczenie nie tylko dla zdrowia naszego społeczeństwa, ale też polskiej gospodarki. Dlatego takie inicjatywy jak Centrum Diagnostyki Populacyjnej są niezwykle cennemówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Wskazuje takżePandemia koronawirusa uświadomiła Europie i całemu światu, że powinniśmy na nowo zdefiniować łańcuchy dostaw. Atutem Polski w tej sytuacji jest wykwalifikowana kadra naukowa i możliwość przekucia jej wiedzy w technologiczne i biotechnologiczne rozwiązania. Nasz potencjał
w tym kontekście zwiększają też takie jednostki, jak Centrum Diagnostyki Populacyjnej
.

W kwietniu 2019 Łukasiewicz – PORT specjalizujący się w badaniach naukowych z zakresu biotechnologii i inżynierii materiałowej dołączył do listy placówek wykonujących testy na obecność koronawirusa w Polsce w ilości powyżej 200 na dobę, wspomagając tym samym Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną we Wrocławiu oraz inne jednostki publiczne. W ciągu kolejnych trzech tygodni Łukasiewicz – PORT wykonał ponad 3 000 testów oraz uzyskał zdolność zwielokrotnienia ilości wykonywanych badań dzięki wykorzystaniu zaawansowanej aparatury i rezerw kadrowych. To jeden z elementów Tarczy Naukowej budowanej przez naukowców instytutów badawczych Łukasiewicza przeciwko skutkom koronawirusa w Polsce.

Zdrowie jest jednym z czterech kluczowych obszarów działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz. Praktycznie każdy z naszych 35 instytutów od pierwszych dni pandemii aktywnie włączył się w walkę z koronawirusem, realizując działania pod wspólnym szyldem Tarczy Naukowej. Koncepcja uruchomienia Centrum Diagnostyki Populacyjnej to kolejny element starannie zaplanowanego działania ukierunkowanego na poszukiwanie skutecznych metod zapobiegania i zwalczania skutków chorób cywilizacyjnych. Polscy naukowcy wielokrotnie pokazali, że ich rozwiązania potrafią zmieniać paradygmat chorób dotykających społeczeństwo. Dzięki Łukasiewicz – PORT i Centrum Diagnostyki Populacyjnej będziemy mogli rozwijać w Polsce nowe metody i testy diagnostyczne oraz poszerzyć badania nad nowymi formami terapii. Jestem przekonany, że nasze nowoczesne rozwiązania będą bodźcem napędzającym polską gospodarkępodkreśla Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Doświadczenia zebrane przez Łukasiewicz – PORT podczas walki z pandemią koronawirusa zaowocowały pomysłem utworzenia Centrum Diagnostyki Populacyjnej we Wrocławiu – wyjaśnia dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT. – CDP ma łączyć trzy zdolności: kompetencje naukowe dużego i zróżnicowanego zespołu, unikalną infrastrukturę i wyposażenie instytutu oraz masowe zdolności diagnostyki kryzysowej.

Celem centrum będzie prowadzenie badań w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, otyłość, choroby neurodegeneracyjne i zaburzenia psychiczne (depresja i schizofrenia). Dodatkowo ośrodek podniesienie poziom bezpieczeństwa biomedycznego Polski, dzięki uzyskaniu efektu synergii.

Łukasiewicz – PORT jest od kilku lat krajowym ośrodkiem wiodącym do spraw biobankowania gromadząc i analizując próbki mieszkańców Dolnego Śląska w ramach badań populacyjnych pod kątem chorób sercowo – naczyniowych i cukrzycy. Oznacza to, że zbiera materiał biologiczny od szerokiego przekroju dawców z regionu. Wszystko po to, aby zgromadzić jak największą pulę materiału biologicznego, który w przyszłości ma posłużyć naukowcom do badań np. nad nowymi biomarkerami schorzeń rzadkich, bądź też chorobami cywilizacyjnymi.

Kontynuując program badań populacyjnych prowadzonych przez nasz Biobank w ramach Centrum Diagnostyki Populacyjnej, Łukasiewicz PORT będzie mógł prowadzić kolejne badania pod kątem innych jednostek chorobowych, co umożliwi przebadanie znacznie większej populacji mieszkańców, a tym samym pozwoli na zgromadzenie większej ilości materiału biologicznego do prowadzenia badań naukowych zaznacza dr Dybczyński.

Projekt Centrum Diagnostyki Populacyjnej będzie realizowany w oparciu o już istniejące zdolności i zasoby infrastrukturalne Łukasiewicz – PORT, które zostaną rozwinięte i wzmocnione. Kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia będzie uruchomienie istniejącego w Łukasiewicz – PORT laboratorium BSL-3 – jedynego w zachodniej Polsce, jednego z zaledwie kilku w całym kraju (dla porównania, w Niemczech laboratoriów tej klasy jest 97). Instytut planuje także zatrudnienie m.in. takich specjalistów, jak: biotechnolodzy, biolodzy molekularni, analitycy medyczni, bioinformatycy oraz lekarze specjaliści i biostatystycy.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Biobankowanie to przyszłość medycyny