W Łodzi otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych - dlaszpitali.pl

W Łodzi otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

opm-dlaszpitali-otwarto-onkologiczne-centrum-wsparcia-badan-klinicznych
fot. iStock

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi rozpoczęło działalność Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie ono wspierało naukowców i lekarzy w badaniach nad nowymi lekami, a pacjentom umożliwi dostęp do innowacyjnych technologii lekowych i specjalistycznych badań.

To bardzo ważna jednostka, na której uruchomienie otrzymaliśmy pieniądze z Agencji Badań Medycznych (ABM). Zadaniem Centrum będzie wspieranie badań klinicznych trochę wbrew nazwie wszystkich badań, nie tylko onkologicznych. Badania te są niezwykle istotne w medycynie, ponieważ pozwalają nam wprowadzać nowe technologie, nowe formy leczenia i pozwalają leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach i zmierzać w kierunku innowacyjności podkreśliła dyrektorka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi prof. Iwona Maroszyńska.

Otwarte 8 marca w ICZMP Centrum jest drugim tego typu ośrodkiem w Łodzi. Od marca 2022 roku działa centrum badań klinicznych łódzkiego Uniwersytetu Medycznego; kolejne powstaje także w szpitalu im. M. Kopernika. W ośrodku w „Matce Polce”, obok części administracyjnej zajmującej się organizowaniem pracy dla zespołów badawczych, ulokowano także poradnię onkologiczną. Koszt realizacji projektu wyniósł ok. 7,5 mln zł – obok remontu ABM finansuje także pięć lat pracy kadry Centrum.

Kierująca Onkologicznym Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (OCWBK) Magda Filipkiewicz podała, że obecnie w ICZMP prowadzonych jest niemal 100 badań klinicznych.

Poprzez akcje informacyjne chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat badań klinicznych i w pewnym sensie je „odczarować”, aby nie były uważane za coś niebezpiecznego dla pacjentów, ale wręcz przeciwnie – za możliwość leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii zaznaczyła.

Zdaniem zastępcy dyrektora ICZMP ds. nauki prof. Dariusza Trzmielaka, otwarcie Centrum to nowa szansa dla projektów naukowych, oznaczająca dostęp do najnowszych leków, technologii i wiedzy.

To także dowartościowanie naszej kadry, która będzie miała dostęp do międzynarodowych projektów badawczych, które wprowadzają na światowy rynek leki dotyczące onkologii i chorób rzadkich. Pacjenci biorący udział w badaniach klinicznych będą mieli teraz dostęp nie tylko do nowych leków, ale do bardzo wysokiej jakości obsługi. Sponsorzy badań uzyskają też informację, że nasz ośrodek ma odpowiednie procedury i naukowców najwyższej klasy. Liczymy, że dzięki temu w ICZMP zwiększy się liczba badań klinicznychdodał.

Czytaj też: Jak poprawić opiekę nad pacjentem z rakiem trzustki? Ogłoszono wyniki konkursu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.