Uwagi NRL do programu „Polski Ład” - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUwagi NRL do programu „Polski Ład” - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Uwagi NRL do programu „Polski Ład”

Ustawa o jakości

Zapowiedziane w „Polskim Ładzie” działanie zmierzające do poprawy jakości świadczeń opieki zdrowotnej powinno uwzględniać system rekompensat za zdarzenia niepożądane oparte na zasadzie no fault – opiniuje NRL. Tylko taki system może realnie poprawić bezpieczeństwo pacjentów i sprawić, aby ujawniane zdarzenia medyczne pozwalały budować systemową wiedzę pozwalającą unikać podobnych zdarzeń w przyszłości. Takiego celu nie zapewni zapowiedziany w Programie krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych.

Profilaktyka 40+ bez konkretów

Uruchomienie programu badań profilaktycznych dla populacji powyżej 40. roku życia jest dobrym pomysłem, brak w nim jednak szczegółów, oszacowania kosztów oraz wskazania źródeł finansowania takich programów.

Krajowa Sieć Onkologiczna ujęta pobieżnie

Zapowiedziano tutaj jedynie dalsze rozbudowanie bez wskazania, jaki ma być zakres rozbudowania, czy ma dotyczyć podmiotów ją tworzących, czy warunków jej funkcjonujących – wskazuje NRL. To zbyt zdawkowa zapowiedź, która uniemożliwia ustalenie kierunku planowanych działań, nie wspominając o ich ewentualnej ocenie.

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Wprowadzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej powinno zostać uzależnione od wyników prowadzonego obecnie pilotażu – wskazuje NRL.

Rozwój nowoczesnych technologii w służbie zdrowia

W opinii NRL, w obszarze nowoczesnych technologii w służbie zdrowia można zrealizować ambitniejsze zadania, realnie przekładające się na jakość czy bezpieczeństwo udzielania świadczeń zdrowotnych, niż tworzenie elektronicznego narzędzia obsługi pacjentów w sytuacji, w której istnieją na rynku narzędzia umożliwiające zapowiadane funkcjonalności.

Co z usprawnieniem nocnej pomocy lekarskiej

Zdaniem NRL, zapowiedzi usprawnienia nocnej pomocy lekarskiej są hasłowe. Nie wiadomo, w jaki sposób ma wyglądać taka pomoc i w jaki sposób będzie zapewnione jej finansowanie.

Program badawczy nad COVID-19 i zniesienie limitów u specjalistów

Program badawczy nad COVID-19 jest niejasny. Nie wiadomo, w jaki sposób ma być finansowa działalność – w ramach działań Agencji Badań Medycznych czy z innych źródeł. Finansowanie tego typu badań powinno opierać się na rzetelnej ocenie zasadności ich prowadzenia i pożytków, które mogą z nich wypływać – podkreśla NRL.

Zastrzeżenia NRL budzi zniesienie limitów u specjalistów. Ich zapowiedzi nie towarzyszy wyjaśnienie, w jaki sposób ma zostać zapewniona dostępność do świadczeń specjalistycznych przy istotnym niedoborze specjalistycznych kadr medycznych.

Tego zabrakło w dokumencie „Polski Ład”

W dokumencie zabrakło zapowiedzi dotyczących działań w obszarze stomatologicznej opieki zdrowotnej. W programie nie uwzględniono w żaden sposób wzmocnienia służb sanitarno-epidemicznych. Nie ma także informacji o działaniach w obszarze badań naukowych oraz nauki w aspekcie szerszym niż związany z COVID-19.

Prognostykiem wiarygodności zapowiadanych reform oraz ich ostatecznego kierunku będzie sposób szczegółowego sformułowania oraz wykonania założeń zwartych w dokumencie „Zdrowa przyszłość − Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027”.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.