Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana w Dzienniku Ustaw - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUstawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana w Dzienniku Ustaw - dlaszpitali.pl

Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana w Dzienniku Ustaw

opm-dlaszpitali-ustawa-o-niektorych-zawodach-medycznych

Ustawa o niektórych zawodach medycznych została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy (z kilkoma wyjątkami) wejdą w życie za 6 miesięcy, czyli 26 marca 2024 roku.

Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych ma na celu regulację warunków i zasad wykonania tych zawodów, które do tej pory nie były objęte regulacjami ustawowymi. Do zawodów ujętych w ustawie należą: asystentka stomatologiczna, dietetyk, elektrokardiolog, higienistka stomatologiczna, logopeda, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej i terapeuta zajęciowy.

Jakie regulacje określa nowa ustawa?

Opublikowana ustawa określa m.in.:

• zadania zawodowe, do których wykonywania są uprawnione osoby wykonujące dany zawód medyczny,
  • wymagania kwalifikacyjne, które są niezbędne do wykonywania danego zawodu medycznego,
  • efekty uczenia się właściwe dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia zawodowego,
  • zagadnienia związane z rejestrem osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego,
  • regulacje dotyczące odpowiedzialności zawodowej.

Pełny tekst ustawy jest dostępny w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Prawo.pl, www.gov.pl/web/premier

Czytaj też: Zdrowie publiczne – słuszny kierunek rozwoju ochrony zdrowia