Ustawa o jakości zdrowia wskaże najlepsze szpitale dlaszpitali.plUstawa o jakości zdrowia wskaże najlepsze szpitale
Reklama

Ustawa o jakości zdrowia wskaże, w którym szpitalu najlepiej się leczyć

opm-dlaszpitali-ustawa-o-jakosci-w-ochronie-zdrowia
fot. iStock

Jak wskazuje resort zdrowia, ustawa o jakości pokaże, które szpitale charakteryzują się niewielką ilością powikłań i gdzie warto się leczyć. Jakie zatem placówki szpitalne będą musiały ujawniać dane o wynikach leczenia?

Założenia ustawy o jakości w ochronie zdrowia przewidują publikowanie danych pozwalających na porównywanie wyników leczenia osiąganych przez szpitale.

Pacjent oceni system zdrowia

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, system opieki zdrowotnej powinien być kształtowany wokół pacjenta. Istotne są relacje pomiędzy pacjentem a lekarzem, pielęgniarką i osobami, które pacjentowi pomagają. Jak zaznaczył Adam Niedzielski, pacjent ma prawo być poinformowany, traktowany z szacunkiem, znać kolejne kroki swojego leczenia. To będą zagadnienia tak samo ważne jak parametry kliniczne, które są stosowane w leczeniu. − To pacjent ma być recenzentem systemu – podkreślił.

Upublicznianie przez szpitale wybranych wskaźników dotyczących wyników leczenia

Ustawa o jakości będzie pokazywała, w których placówkach szpitalnych leczy się dobrze, które szpitale mają mało powikłań, gdzie warto się leczyć. Przewidywane są pewne bonusy finansowe dla tych szpitali.

Jak wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, pacjent powinien mieć dostęp do informacji o wynikach leczenia osiąganych w poszczególnych ośrodkach medycznych. Ważne jest, by dane tego typu były przekazywane w sposób przystępny. Upublicznianiu powinny podlegać wszystkie dane, które dają się sparametryzować w postaci obiektywnych wskaźników. Dane powinny być udostępniane umiejętnie, przy zachowaniu wszelkich ostrożności.

Typ placówki

Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę powinien być typ placówki. Jest to istotne w odniesieniu do takich wskaźników, jak liczba powikłań czy śmiertelność wewnątrzszpitalna. Jak podkreśla RPP, takie parametry, dotyczące tej samej jednostki chorobowej, będą, co jest rzeczą naturalną, inne w szpitalu klinicznym trzeciego poziomu referencyjności (leczące najtrudniejsze przypadki), a inne w małej placówce powiatowej.

To nie nowość

Narzędzia pozwalające na porównywanie placówek medycznych pod względem jakości leczenia są w Polsce znane. NFZ wdrożył w 2019 roku platformę internetową Zdrowe Dane. Publikowano w niej dane obejmujące wybrane wskaźniki w dwóch obszarach: hospitalizacji z powodu chorób narządu wzroku i chirurgicznego leczenia nowotworów. Ułatwiało to pacjentowi wybranie województwa oraz placówki, sprawdzenie przykładowej liczby wykonanych zabiegów i średniego czasu pobytu w szpitalu.

Czytaj także: Senat przyjął ustawę o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.