Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej uchwalona w Sejmie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUstawa o jakości w opiece zdrowotnej uchwalona w Sejmie - dlaszpitali.pl

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej uchwalona w Sejmie

Sejm uchwalił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jakie najważniejsze zmiany zakłada projekt ustawy?

W czwartek, 9 marca posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 227 posłów, 221 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy zakłada kilka istotnych zmian w systemie ochrony zdrowia. Jedną z nich jest autoryzacja podmiotów leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. By uzyskać autoryzację, podmioty lecznicze będą musiały spełnić określone warunki dotyczące m.in. personelu oraz wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. Autoryzacja będzie wydawana raz na 5 lat przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

System monitorowania zdarzeń niepożądanych

Ustawa zakłada również wprowadzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem. System będzie obligatoryjny dla wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą, zarówno tych, które udzielają świadczeń finansowanych ze środków publicznych, jak i tych prywatnych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą będą miały obowiązek monitorowania, identyfikowania, zgłaszania, rejestrowania oraz prowadzenia analiz przyczyn wystąpienia zdarzeń niepożądanych.

Zapisy ustawy określają, że szpitale będą miały 18 miesięcy na wprowadzenie systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem, natomiast pozostałe podmioty lecznicze mają trzy lata na dostosowanie się do zmian.

Projekt ustawy przewiduje ponadto powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który ma zagwarantować pacjentom rekompensatę za ewentualne szkody poniesione w trakcie leczenia.

Źródło: Prawo.pl

Czytaj też: „Ratowanie życia to nie przestępstwo”. Naczelna Rada Lekarska o systemie no-fault