Trzecia sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”

opm-dlaszpitali-zarzadzanie-aparatura-medyczna

Rozwój technologiczny oraz coraz większa ilość inwestycji w ochronie zdrowia sprawiają, że pojawia się potrzeba odnowienia lub nabycia nowych kompetencji wśród pracowników. Dzięki trwającym już studiom podyplomowym na kierunku optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia jest to możliwe. W miniony weekend odbyła się trzecia sesja zajęć.

Kolejna, trzecia już sesja zajęć studiów podyplomowych z optymalizacji zarządzania aparaturą medyczną została poświęcona metodom zarządzania i organizacji działów aparatury medycznej. Uczestnicy zainspirowani tezami wykładowców, wypracowali innowacyjny i jak na razie unikalny w polskich warunkach model struktury organizacyjnej, w której wszystkie działy inżynierskie (specjaliści aparatury medycznej, fizycy medyczni, informatycy) powinni współpracować w ramach jednolitego zespołu – działu lub pionu inżynierii klinicznej. Omówiono zalety takiego rozwiązania, skupiono się na wzmocnieniu roli i znaczenia inżynierów oraz całego personelu technicznego szpitali w połączeniu z korzyściami dla samej jednostki. Korzyściami w postaci usprawnienia organizacji pracy, lepszego przygotowania procesów inwestycyjnych i wdrażania ich do realizacji oraz analityki technologii medycznych – coraz częściej niezbędnej dla planowania zakupów aparatury medycznej oraz jej racjonalnego wykorzystywania w pełnym cyklu życia wyrobu medycznego.

Przy współpracy z partnerami w postaci producentów sprzętu medycznego przedstawiono narzędzia dostępne na rynku służące realizacji tych celów, gdyż uznano, że nawet najbardziej sprawna organizacja oraz elastyczne struktury nie są wystarczające, aby skutecznie zarządzać coraz większym zasobem sprzętowym o coraz to wyższym poziomie rozwiązań konstrukcyjnych.

Wśród wielu poruszonych tematów związanych z procesami eksploatacji aparatury medycznej omówiono zasady nadzoru zdalnego, narzędzia do zbierania i przetwarzania informacji serwisowych wspierające decyzje o planowaniu modernizacji lub wymiany aparatury medycznej, a nawet możliwość badania stopnia wykorzystania urządzeń medycznych – zarówno jako całości jak i ich wybranych funkcjonalności. Dzięki temu słuchacze mogli nabyć umiejętności pomocne przy opracowywaniu procedur służących zarówno do analizy zasadności, ale i późniejszej efektywności zakupów. Jak zwykle przy okazji tych zajęć omówiono nie tylko aktualne standardy przeglądów okresowych i wymagań technicznych czy prawnych. Nie obyło się bez przewidywań i dywagacji na temat dalszego rozwoju technik analitycznych i serwisowych, w których rola inżyniera klinicznego powinna się stawać coraz bardziej istotna.

Marek Piotrowski, redaktor naczelny OPM

Czytaj też: „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia” czyli nowa propozycja podnoszenia kwalifikacji zawodowych