Centralizacja szpitali: trwają prace Ministerstwa... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentralizacja szpitali: trwają prace Ministerstwa... - dlaszpitali.pl

Trwają prace Ministerstwa Zdrowia nad centralizacją szpitali

opm-dlaszpitali-centralizacja-szpitali

MZ pracuje nad koncepcją centralizacji szpitali. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny.

Centralizacja szpitali oznaczałaby przejęcie własności nad nimi przez m.in. Skarb Państwa, jak jednak wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski, jest kilka opcji, które są analizowane, jednakże ten pomysł jest najpoważniejszy.

Odebranie nadzoru nad szpitalami

Minister zdrowia zapytany, czy zostanie odebrany nadzór nad szpitalami i czy nad wszystkimi, czy tylko niektórymi, odpowiedział: Jeżeli mówimy o szpitalach powiatowych, to rzeczywiście są one rozważane jako te, które w pierwszej kolejności powinny być poddane właśnie takim zmianom, jeśli chodzi o zasady czy zakres właścicielstwa, ale tutaj też muszę się zastrzec, że to jest jedna z opcji. Opcja, którą ja w tej chwili uznaję za najbardziej prawdopodobną i rzeczywiście z mojego punktu widzenia jest olbrzymia potrzeba zmiany w tym zakresie.

To jest jeden z metaproblemów, jak to się nieładnie mówi, w służbie zdrowia – rozproszenie zasobów, brak koordynacji, szpitale obok siebie konkurują swoją ofertą, a nie współpracują, nie dzielą się zakresami usług i to prowadzi naprawdę do dużego bałaganu organizacyjnego – dodał szef MZ.

Czytaj także: Szpitale „covidowe” już są – i co dalej?