Szpitale „covidowe” już są – i co dalej? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpitale „covidowe” już są – i co dalej? - dlaszpitali.pl

Szpitale „covidowe” już są – i co dalej?

OPM_1_21_temat_numeru_SZPITALE_COVIDOWE_JUZ_SA_iStock-1213407545Fot. iStock

Wirus SARS-CoV-2 został zakwalifikowany do 3. grupy ryzyka mikrobiologicznego, tzw. BSL-3. Oznacza to, że szpital przeznaczony dla pacjentów zakażonych wirusem COVID-19 jest de facto szpitalem zakaźnym.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy, jak podał 9 grudnia 2020 r. portal „Rynek Zdrowia”, w kraju docelowo będzie prawie 30 szpitali tymczasowych, gwarantujących ok. 5,5 tysięcy łóżek „covidowych”. Mają one stanowić czwartą linię obrony na wypadek kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Nie będą one, co jest oczywiste, jedynymi placówkami w kraju, w których planuje się leczyć pacjentów z tym zakażeniem. Niniejszy artykuł ma stanowić coś w rodzaju podsumowania obecnej sytuacji w szpitalnictwie na koniec roku 2020 – oczywiście, ze względu na brak możliwości uzyskania jakichkolwiek danych na ten temat od Ministerstwa Zdrowia, będzie to jedynie podsumowanie sytuacji dokonane przez autorkę niniejszego artykułu na podstawie ogólnie dostępnych danych dotyczących tego tematu.

Przepisy dotyczące szpitali „covidowych”

Oprócz istniejących do tej pory przepisów dotyczących projektowania szpitali, w tym podstawowego dla tego celu Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność lec...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp