Terapie COVID-19 w Polsce: skuteczność... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTerapie COVID-19 w Polsce: skuteczność... - dlaszpitali.pl

Bezpieczeństwo terapii COVID-19 w Polsce

opm-dlaszpitali-bezpieczenstwo-terapii-na-covid
fot. iStock

Skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce od początku epidemii sprawdzą specjaliści Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Projekt SARSTer wsparła finansowo Agencja Badań Medycznych (ABM).

Udział w projekcie zadeklarowało 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2, w których planuje się analizę danych 10 000 chorych z rozpoznaniem COVID-19.

ABM podkreśla, że wyniki projektu SARSTer realizowanego pod kierownictwem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) prof. dr hab. Roberta Flisiaka umożliwią ocenę skuteczności i bezpieczeństwa badanych leków w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, oraz pozwolą na wskazanie optymalnych warunków leczenia.

Badane będą głównie terapie zalecane w aktualnych rekomendacjach Towarzystwa dotyczących zakażeń SARS-CoV-2, w tym leczenie takim lekami, jak remdesiwir i tocilizumab.

Projekt SARSTer zlecony przez Ministra Zdrowia to ważny element strategii walki z pandemią. Wnioski z badania posłużą podejmowaniu istotnych decyzji w kolejnych etapach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 podkreśla cytowany w komunikacie p.o. prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Pozyskane dzięki SARSTer dane będą na bieżąco publikowane i pozwolą na aktualizację rekomendacji PTEiLChZ, co przyczyni się do zoptymalizowania leczenia COVID-19 w warunkach polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prowadziło już programy badawcze w wielu ośrodkach, w tym wciąż realizowany program EpiTer-2. Od 2015 r. pozwolił on zebrać dane dotyczące około 13 tys. chorych leczonych w Polsce z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wyniki analiz pozyskane z tej bazy danych zostały już opublikowane w 13 pracach oryginalnych w renomowanych czasopismach.

Mamy nadzieję, że wola współpracy polskich ośrodków i wcześniejsze doświadczenia pozwolą na powtórzenie tego sukcesu w ramach projektu SARSTer – stwierdza prof. Robert Flisiak, kierownik projektu. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Rola technologii medycznych w OAiIT w kontekście zachorowań na COVID-19

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.