Technologia mRNA będzie miała zastosowanie w immunoterapii nowotworów? - dlaszpitali.pl

Technologia mRNA będzie miała zastosowanie w immunoterapii nowotworów?

opm-dlaszpitali-technologia-mrna-bedzie-miala-zastosowanie-w-terapii-nowotworow
fot. iStock

„Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]” – to projekt konsorcjum badawczego, które otrzymało na jego realizację 69,1 mln zł. We Wrocławiu podpisano umowę na te badania w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB).

WIB to program finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna – onkologia. Podmiotem zarządzającym programem jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. WIB powstał w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł.

W poniedziałek w siedzibie Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu podpisano umowę na pierwszy projekt badawczy realizowany w ramach WIB.

69,1 mln zł przeznaczono na badania nazwane „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]”. Podstawowym celem badań realizowanych pod kierunkiem Lidera zespołu, prof. dr. hab. Andrzeja Dziembowskiego, będzie opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowanie w immunoterapii nowotworów.

Technologia mRNA w walce z nowotworami

Prof. Dziembowski podkreślił, że badanie mRNA w ostatnim okresie wydaje się kluczowym zagadnieniem w opracowywaniu leków na choroby onkologiczne, ale też i te związane z pandemią SARS-CoV-2.

Jestem o tym przekonany, że terapeutyczne mRNA jest przyszłością leków biologicznych. To otwiera teraz zupełnie nowe możliwości dla badaczy. To jest ten moment, to jest to pięć minut, kiedy można zrobić coś naprawdę ważnego. Nasze konsorcjum skupia wszystkie naprawdę niezbędne ekspertyzy, by móc prowadzić takie badania powiedział prof. Dziembowski.

Zadanie badawcze będzie realizowane przez naukowców tworzących konsorcjum, a pochodzących z czterech czołowych polskich jednostek badawczych. W jego skład wchodzą: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (jednostka lidera zespołu badawczego), Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Pierwszy konkurs na zespoły badawcze w ramach programu WIB został rozstrzygnięty w październiku 2021 r. W naborze zostało złożonych 12 wniosków o finansowanie na łączną kwotę 509 mln zł. Aplikacje zostały poddane analizie formalnej i merytorycznej w oparciu o kryteria naukowe oraz gospodarczo-społeczne. Ocenę merytoryczną przeprowadziły zespoły międzynarodowych ekspertów, specjalizujących się w zagadnieniach będących przedmiotem projektów oraz w komercjalizacji własności intelektualnej w obszarze biotechnologii medycznej.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Roman Skiba

Czytaj także: Rewolucja w leczeniu chorób siatkówki

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.