Cloud computing w praktyce. Sopockie sanatorium przetworzyło już ponad 410 tys. zdarzeń medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCloud computing w praktyce. Sopockie sanatorium przetworzyło już ponad 410 tys. zdarzeń medycznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Cloud computing w praktyce. Sopockie sanatorium przetworzyło już ponad 410 tys. zdarzeń medycznych

Technologia cloud computing w praktyce. Sopockie sanatorium przetworzyło już ponad 410 tys. zdarzeń medycznych
fot. iStock

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w 2023 r. nakłady na ochronę zdrowia zaplanowane zostały na kwotę 157,3 mld zł, czyli 6 proc. PKB. Część z tych środków zostanie przeznaczona na wdrożenie narzędzi cyfrowych. Ułatwiają one pracę personelowi medycznemu, usprawniają zarządzanie placówkami, a także poprawiają dostęp do usług.

W Polsce wiele jednostek ochrony zdrowia z powodzeniem przeszło już cyfrową transformację. Jedną z nich jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Sopocie, które od roku korzysta z rozwiązań chmurowych dostarczanych przez Krajowego Operatora Chmury Medycznej (Chmura dla zdrowia) – spółkę powołaną przez Asseco Poland i Chmurę Krajową.

Ogromną bolączką polskiej ochrony zdrowia są długie kolejki do sanatoriów. Czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi kilkanaście miesięcy, a w przypadku niektórych placówek nawet kilka lat. Powikłania po przebyciu COVID-19 sprawiają, że liczba osób chętnych do kontynuacji leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego wzrosła. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w tym roku projekt zmian mających na celu zwiększenie dostępu do sanatoriów i premiowanie placówek, które świadczą lepsze usługi. To pacjent, a nie jak wcześniej lekarz, będzie mógł wybrać, gdzie chce się leczyć. Jak zauważają eksperci z Asseco, ważną rolę w zwiększeniu konkurencyjności będą odgrywały narzędzia informatyczne w chmurze, które ułatwiają zarządzanie jednostką ochrony zdrowia.

Przykładem placówki medycznej, która z powodzeniem wykorzystuje technologię cloud computing jest Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Sopocie. – Decyzja o wdrożeniu chmury była podyktowana chęcią stworzenia środowiska umożliwiającego opracowywanie, przechowywanie, indeksowanie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Dzięki temu personel medyczny oszczędza czas, który może przeznaczyć na leczenie pacjentów, co w dłuższej perspektywie przekłada się na zmniejszenie kolejek do sanatorium mówi Agnieszka Kowalczyk, dyrektor SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie.

Czytaj też: „e-KRN+”– nowa platforma do gromadzenia danych onkologicznych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.