Sztuczna inteligencja a choroby cywilizacyjne - dlaszpitali.pl

Sztuczna inteligencja a choroby cywilizacyjne

opm-sztuczna-inteligencja-leczenie-chorob-cywilizacyjnych
fot. iStock

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wypracować nowe metody leczenia chorób cywilizacyjnych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Na swój program rozwoju uczelnia dostała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 50 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa.

Uczelnia – bez okresu karencji – może już sprzedawać te obligacje na giełdzie czy wolnym rynku, a pieniądze przeznaczać na badania – poinformował w środę PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Marcin Tomkiel.

Pieniądze będą przeznaczone na pięcioletni program rozwoju uczelni, który już wcześniej został wysoko oceniony w ministerialnym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.

UMB zajął w tym konkursie jedenaste miejsce (poza dziesiątką najlepszych uczelni badawczych). Było to jednocześnie – jak podkreślały władze uczelni – drugie miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce i najlepsze miejsce spośród uczelni ze wschodniej Polski.

UMB przypomniał, że przedstawiony przez uczelnię projekt badawczy w tym konkursie „bardzo wysoko” ocenił międzynarodowy zespół ekspertów, który wydał „specjalną rekomendację zalecającą wsparcie rządu” dla tych pomysłów, a MNiSW „przychyliło się do tej opinii”.

Pieniądze uczelnia przeznaczy na realizację innowacyjnych badań wielkoskalowych w obszarze chorób cywilizacyjnych pozwalających na wprowadzenie nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych oraz wspierających je metod sztucznej inteligencjipoinformował w komunikacie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Wyjaśniono, że w takim podejściu, które jest nazywane medycyną wysokiej jakości, chodzi o to, by uzyskać wiedzę o tym, jak choroba przebiega u każdego, indywidualnego pacjenta na podstawie szczegółowych badań i analiz o jego stylu i środowisku życia, danych klinicznych, także wiedzy o genomie, mikrobiomie, proteomie.

Uczelnia chce analizować te dane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Planowane jest także m.in. utworzenie nowego kierunku studiów poświęconego takim analizom. UMB chce kształcić na kierunku bioinformatyka o profilu BIG DATA w medycynie.

Rektor UMB prof. Adam Krętowski mówił w lutym dziennikarzom, że program rozwojowy uczelni opiera się na „unikalnym pomyśle rozwoju medycyny XXI, może XXII wieku – a więc czegoś, czego w Polsce jeszcze nie było”, o najnowocześniejsze technologie w medycynie, analizę danych. Efektem tych prac ma być szybsza diagnostyka i skuteczniejsze leczenie pacjentów.

Izabela Próchnicka

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Sztuczna inteligencja w sektorze medycznym

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.