SI w medycynie: kluczowi dostawcy rozwiązań z zakresu... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSI w medycynie: kluczowi dostawcy rozwiązań z zakresu... - dlaszpitali.pl

Sztuczna inteligencja w sektorze medycznym

opm-si-w-medycynie-sztuczna-inteligencja

W  nowym badaniu Frost & Sullivan pt. „Rynek sztucznej inteligencji – kluczowe obszary zastosowań dla rozwoju IT  w  opiece zdrowotnej. Prognoza do  2022r.” dokonano analizy kluczowych dostawców rozwiązań z  zakresu sztucznej inteligencji.

Na  podstawie badania można oczekiwać, że  w  latach 2018-2022 wartość tego rynku wzrośnie ogółem do  6,16  mld dolarów, przy łącznej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na  poziomie 68,55%. Frost & Sullivan przewiduje, że  do  2025 roku sztuczna inteligencja i  przetwarzanie kognitywne przyniosą branży opieki zdrowotnej oszczędności w  kwocie ponad 150 mld dolarów.

Realne korzyści płynące z  rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję to  między innymi: zautomatyzowane przewidywanie chorób, personalizacja procesu leczenia, intuicyjne zarządzanie roszczeniami oraz zarządzanie łańcuchem dostaw w  czasie rzeczywistym. Dla płatników, świadczeniodawców i  firm farmaceutycznych jest to  obietnica wyższej rentowności i  utrzymania przewagi konkurencyjnej. Jednak tempo wdrażania tego typu rozwiązań w  opiece zdrowotnej jest powolne ze  względu na  wyzwania strategiczne i  technologiczne.

Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji